Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten 'iki ayaklı demokrasi paketi' geliyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014

Alevi açılımı ile birlikte çözüm sürecine yönelik yasal düzenlemelerin yer alacağı sürpriz pakette, yolsuzlukların önüne geçecek, "Şeffaflık Komisyonu" kurulacak

Hükümet, 2015 Genel Seçimler öncesi "İki Ayaklı Demokrasi Paketi" adını verdiği yeni bir yasal düzenleme hazırlıyor. Yeni yıl ile birlikte gündeme taşınacak olan paketin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Paketin bir bölümünü "Alevi Açılımı" ile ilgili daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklanan başlıkların yasal çerçevesi oluşturacak. Ocak ayı içinde Meclis'e sunulacak paketin ikinci ayağında ise Çözüm Sürecine yönelik yasal düzenlemelerin yanı sıra, yolsuzlukların önüne geçilmesini hedefleyen "Şeffaflık Komisyonu" kurulacak.

ALEVİ AÇILIMI:
Cemevlerine ibadethane statüsünün getirilmesi gündemde. Hükümet bu adımı atmak için, Alevi Dernekleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşlerine başvuracak. Cemevlerinin nereye bağlanılacağına ilişkin kararı ise Alevi dernekleri verecek. Alevi Dedelerine maaş bağlanması konusu da yine derneklerin kararına bırakılacak. TBMM'de Dersim'in, yanı sıra Sivas, Maraş, Çorum olaylarının araştırılması için bir komisyon kurulması da planlanıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ YASALARI:
Siyasi ve hukuki adımların yer aldığı pakette, hedef silahların bırakılması ve dağdan inmelerin nasıl bir zeminde gerçekleştirileceği tespitleri yapılacak. Silahları bırakma takvimi netleştiği andan itibaren Hükümet dağdan inecekler için hukuki alt yapıyı belirleyecek. Buna göre; TCK'nın ilgili maddelerinde gerekli düzenlemeler yapılacak. Pişmanlık Yasası dağdan inecekler için yeniden düzenlenecek. Kırmızı bültenle aranan terör örgütü üye ve yöneticileri içinse nasıl bir formül uygulanacağı henüz netleşmedi. 18 yaşından küçük olanlara ve örgüte dolaylı yollardan karışanlara sosyal ve psikolojik yardımlar yapılacak. Topluma kazandırılmaları için eğitim seminerlerine katılmaları planlanacak. Toplumsal desteğin korunması için bir dizi kampanya yürütülecek.

ŞEFFAFLIK KOMİSYONU:
Yolsuzlukların önüne geçmek için yeni bir "Şeffeflık Komisyonu" Kurulacak. Meclis'te kurulacak olan komisyon başta siyasiler olmak üzere bürokratlar ve üst düzey memurların mal varlıklarını denetleyecek. Siyasiler ve bürokratların mal beyanları şeffaf olacak. Gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanlara cezai ve uyarı yaptırımları getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten 'iki ayaklı demokrasi paketi' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN