Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağca: İtalya'ya terör amaçlı gitmedim

Papa'nın mezarını ziyaret etmek için İtalya'ya giden ve bu ülkede vizesiz giriş yaptığı için gözaltına alınan Mehmet Ali Ağca, Avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla açıklamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 13:40 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 17:36
Ağca: İtalya'ya terör amaçlı gitmedim
Mehmet Ali Ağca, 34 yıl önce öldürmeye teşebbüs ettiği Papa II. Jean Paul'ün mezarı başındaydı. İtalya ve Schengen vizesi almasının mümkün olmadığı belirtilen Ağca, buna rağmen Papanın kendisinin affetmesinin 31. yılında San Pietro Meydanındaydı. II. Jean Paul'ün mezarına çiçek koyduktan sonra İtalyan polisine teslim edildi.

Peki Mehmet Ali Ağca Vatikan'a ve Papanın mezarına kadar nasıl gidebildi? Polisin verdiği bilgiye göre, Ağca'nın Schengen bölgesine vizesiz nasıl girdiği hala belirsiz, ancak sahte bir pasaport değil, kendine ait bir pasaport taşımış olması yüksek ihtimal. Ağca'nın cuma günü otomobille Avusturya üzerinden İtalya'ya girdiği ve Roma'da bir gece konakladıktan sonra Vatikan'a geçtiği bilgisi var.

"YOLCULUĞU YALNIZ KURT GİBİ YAPTIM"

Ağca da yolculuğuyla ilgili İtalyan basınına konuştu. La Repubblica muhabirine telefonda bilgi veren Ağca, yolculuğunun 3 gün sürdüğünü anlattı. İddiasına göre Ağca, seyahatinin bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandı ve sonrasında yürüdü. Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştiren Ağca, Türkiye'den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının yardımını da aldı. Mehmet Ali Ağca, "Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim" ifadelerini kullandı.

Ağca, "Hapse atılma riski aldım, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi Portekiz'in Fatima kasabasına yolculuk planlıyorum" dedi. Ağca, Kasım ayının sonundaki Türkiye ziyareti sırasında Papa 1. Francis ile de görüşmek istemişti ama reddedilmişti.

Mehmet Ali Ağca, ruhani liderin mezarına çiçek bırakmasının, Vatikan üzerinde olumlu bir etki yarattığını, dolayısıyla Papa Francis ile görüşmenin de artık daha yüksek olasılıkta olduğunu düşünüyor.

MEHMET ALİ AĞCA: PAPA ŞEYTANIN ELÇİSİDİR

AVUKATI ARACILIĞIYLA AÇIKLAMA YAPTI


Öte yandan, Roma'da gözaltında bulunan Ağca, avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla bir açıklama yaptı ve İtalya'ya girişte yabancı servislerin yardımını almadığını, Türk pasaportuyla Avusturya üzerinden Roma'ya geçtiğini bildirdi. Ağca, açıklamasında şunları söyledi:

"İtalya'ya benim yabancı servislerin yardımıyla girdiğimi iddia ediyorlar. Böyle bir şey yok. 34 yıl önce Roma'ya nasıl girdiysem, aynı şekilde girdim. 2011 yılında almış olduğum Türk pasaportumla Avusturya'ya gittim, oradan da Roma'ya geçtim. 2006 yılında cenaze törenine izin verilmediği için katılamadım. Amacım insani duygularla Papa'ya mezarı başında dua etmek ve çiçek bırakmaktı. Gerekirse Beyaz Saray'a da Pentagon'a da girerim. Terör amaçlı gelmedim, neden beni gözaltında tutuyorlar onu da anlamadım."

MEHMET ALİ AĞCA KİMDİR?

AĞCA: PAPA'YI ÖLDÜRMEMİ HUMEYNİ İSTEDİ


Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ise açıklamasında, "Sayın Ağca'nın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bizim anladığımız vizesiz girmesi nedeniyle gözaltında. Bunun da yaptırımı ülke dışına çıkarmaktır. Mehmet Ali Ağca Türk vatandaşıdır, resmi pasaportu da mevcuttur" değerlendirmesinde bulundu.

Demirbağ, Ağca hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunmadığını savundu.

AĞCA SINIR DIŞI EDİLECEK


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağca: İtalya'ya terör amaçlı gitmedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN