Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da ’ya geçit yok

'ın kilit karar organı olan Birinci Başkanlık Kurulu'na Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği adaylar seçildi. Kurulda 'nın yasadışı dinlediği Hamdi Yaver Aktan da yer aldı

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Yargıtay'da Paralel Yapı’ya geçit yok
'ın en kritik karar organı olan Birinci Başkanlık Kurulu için yapılan seçimlerle tamamen Yargıtay yönetimi dışında bırakıldı. Kurul'a seçilen 12 asıl üye arasında, 28 Şubat döneminde Genelkurmay brifinglerine katılmayan ve Ergenekon soruşturmaları sırasında yasadışı dinlenen iki isim dikkat çekti. Yargıtay, yeni seçilen 144 üyenin dairelerini ve dairelerin hangi davaların temyiz incelemesini yapacağını belirleme yetkisi bulunan Birinci Başkanlık Kurulu için seçim yaptı. Seçim sonunda, Yargıda Birlik Platformu'nun gösterdiği adaylar Kurul üyesi olarak belirlendi.

HER GÖRÜŞTEN VAR

Yeni Kurul'a, paralel yapıya yakın olduğu bilinen hiçbir aday seçilmedi. Hatta çoğunluğu 2010'daki seçimlerle Yargıtay üyesi olan 160 kişilik blokun, aday göstermediği gözlendi. Seçimde adayların aldığı oylar ve kullanılan oy miktarı dikkat çekici bir tabloyu da ortaya koydu. Seçimde 488 oy kullanıldı. Bunlardan sadece 9'u geçersiz, 6'sı boş çıktı. Adayların 8'inin 400'ün üzerinde veya 400'e çok yakın oy alarak seçilmesi, bu adayların paralel yapı ile birlikte hareket ettiği iddia edilen bloktan da oy aldığının açık göstergesi oldu. Kurul'a seçilen diğer 4 aday ise 300 üzeri veya 300'e çok yakın oy aldı. Blok grubun bu 4 adaya ya çok az destek verdiği ya da hiç destek vermediği gözlendi. Yeni Kurul'a seçilen 12 isim siyasi görüşleri dikkate alındığında da ilginç bir tablo çıktı. Kurul'a seçilenlerin tümü muhafazakâr, milliyetçi muhafazakâr, sosyaldemokrat ve laik kimlikleriyle ön plana çıkıyor.

BRİFİNGLERE KATILMAMIŞTI

Kurul'a, 28 Şubat döneminde Genelkurmay karargâhında verilen brifinglere katılmayan eski DGM Savcısı Dilaver Kahveci ile Ergenekon soruşturmaları sırasında paralel yapının yasadışı dinlediği Hamdi Yaver Aktan'ın da seçilmesi dikkat çekti. En çok oyu alan eski Ankara Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu da 12 Ekim HSYK seçimlerinde baskılar sonucu adaylıktan çekilmişti.

BİRİNCİ BAŞKANLIK KURULU ASİL ÜYELERİ
23'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Hamit Dizdar (413 oy), 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ayşe Özçelik (426 oy), 12'nci Hukuk Dairesi Başkanı Erol Uzuner (409 oy), 13'üncü Hukuk Dairesi Üyesi Ali Selman Erkuş (392 oy), 11'inci Hukuk Dairesi Üyesi Refik Cemal Hanedan (317 oy), 10'uncu Hukuk Dairesi Üyesi Halil Özdemir (299 oy), 18'inci Ceza Dairesi Başkanı Hamdi Yaver Aktan (299 oy), 21'inci Ceza Dairesi Hüseyin Boyrazoğlu (426 oy), 17'nci Ceza Dairesi Başkanı Abdulhalik Yıldız (303 oy), 12'nci Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Er (386 oy), 3'üncü Ceza Dairesi Üyesi Methiye Şebnem Günaydın (413 oy), 1'inci Ceza Dairesi Üyesi Dilaver Kahveci (406 oy).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'da Paralel Yapı’ya geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN