Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de asıl hedef, barışa sabotaj

Giriş Tarihi: 1.1.2015
Cizre'de asıl hedef, barışa sabotaj

'deki 'lıların evlerine saldıran PKK'ya bağlı YDGH üyelerinin asıl amacı polis mahalleye girerken çapraz ateşe alarak kayıp verdirmek ve ni sabote etmekti

'ın ilçesinde PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDGH) militanlarının, üyelerinin evlerine yönelik saldırının perde arkasından, çözüm sürecine yönelik komplo planı çıktı. İçişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı ilk değerlendirmeye göre, örgüt sempatizanları, hem Hüda-Par üyelerine saldırıp kaos çıkarmayı, hem de Nur mahallesinde gece geç saatlerde başlayan olaylar sırasında polisi hedef alarak çözüm sürecine darbe vurulmasını amaçladı. Bu kapsamda YDGH üyelerinin, bölgedeki evlerin çatılarına mevzilendiği ve emniyet güçlerinin olayları bastırmak için sokağa girmesi halinde, özel harekât polislerini çapraz ateşe alarak kayıp verdirmeyi planladıkları tespit edildi. Emniyet güçlerinin hem bu yüzden hem de kimi Cizre belediyesi kimi de YDGH üyeleri tarafından sokaklara kazılan irili ufaklı hendekler nedeniyle olaylara geç müdahale edebildiği öğrenildi.


CİZRE'DE EVLERİ TEK TEK FİŞLEDİLER


KANDİL'DEN BAĞIMSIZLAR

Cizre'deki olaylar, 27 Aralık Cumartesi günü sabaha karşı 03.30 sularında PKK'nın gençlik yapılanması YDGH'ye bağlı maskeli bir grubun, Hüda-Par üyesi muhafazakâr Kürtlerin yaşadığı Nur mahallesinde bazı evlere yönelik saldırı girişimiyle başladı. PKK'lılar bazı evlere silahlarla saldırırken, bazılarını da ateşe verdi. Ateşe verilen evlerde mahsur kalan hamile bir kadın da son anda kurtarıldı. Saldırılarda 3 kişi yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralandı. Olayların, çözüm sürecinde yeni bir aşamaya geçilmesinden ve 'in "Gösterilerde maske takılmayacak, Molotof atılmayacak" açıklamasından bir gün sonra gerçekleşmesi, kafalarda soru işareti yarattı. Ankara, saldırıyı gerçekleştiren YDGH'nin Kandil'den bağımsız davrandığı değerlendirmesi yaptı.


ŞIRNAK VALİLİĞİ'NDEN CİZRE EMNİYET MÜDÜRÜ AÇIKLAMASI

PKK CİZRE'NİN NUR MAHALLESİ'Nİ ATEŞE VERDİ

DEMİRTAŞ'TAN ŞOK 'CİZRE' ÇIKIŞI!

HÜDA-PAR'DAN CİZRE'DEKİ OLAYLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İŞTE BÖLGEDEN KARELER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre'de asıl hedef, barışa sabotaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN