Büyükelçiler konferansı Çanakkale'de bitecek

Yurtdışında görev yapan yaklaşık 150 temsilcimiz bugün başlayacak Büyükelçiler Konferansı için Ankara'ya geldi. Elçiler zaferin 100'üncü yılı dolayısıyla Çanakkale'yi de ziyaret edecek

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Büyükelçiler konferansı Çanakkale'de bitecek
Dışişleri Bakanlığı'nın 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği ve yurtdışında görev yapan Türk büyükelçileri bir araya getiren Büyükelçiler Konferansı bugün başlıyor. Bu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan konferans, 9 Ocak Cuma günü Çanakkale'de sona erecek. Geçen yıl 'İnsani Diplomasi' temasıyla bir araya gelen büyükelçiler, bu yıl "Yeni Türkiye - Dış Politikada Süreklilik ve Değişim" teması için toplanacak. 8 0cak'a kadar Ankara'da devam edecek olan program kapsamında, 9 Ocak Cuma günü, bu yıl Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı Kutlamaları'nın yapılacağı Çanakkale'ye intikal edilecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve büyükelçiler burada şehitlere şükranlarını sunmak üzere günü birlik bir ziyaret gerçekleştirecek. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Büyükelçiler Konferansı kapsamında ve ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere bugün Türkiye'ye gelecek. Bokova'nın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le bir araya gelmesi bekleniyor. Bokova, ziyaret programı çerçevesinde, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı, sivil toplum temsilcileri, kültür ve eğitim projelerine destek sağlayan iş çevreleri ve akademik çevrelerle de temaslarda bulunacak. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de konferansa katılmak ikili görüşmeler yapmak üzere bugün Türkiye'de olacak.

JAGLAND DA GELİYOR
Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın ziyaretinin 'işbirliğinin çeşitli veçhelerinin ele alınmasına, bölgesel ve güncel uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasına imkan vermesinin beklendiği' belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçiler konferansı Çanakkale'de bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN