Anneye izin ve yardım bebeğe tasarruf hesabı

Hükümet'in hazırladığı paket doğum yapan kadına tam ücretle yarı zamanlı çalışma hakkı tanıyor. Anne ilk doğumunda 300, ikincide 400, sonrakilerde 600 TL yardım alacak. Çocuğa ise 'çeyiz hesabı' açılacak

Giriş Tarihi: 9.1.2015
Anneye izin ve yardım bebeğe tasarruf hesabı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı "Ailenin ve Dinamik Nüfus yapısının Korunması" programını açıkladı. Planda şu düzenlemeler var:

EVLİLİK EĞİTİMİ:
TSK personeline yönelik verilen evlilik öncesi eğitim yaygınlaştırılacak. Halk Eğitim Merkezleri'ne ve Kuran-ı Kerim kurslarına devam eden kursiyerlere eğitim verilecek.

5 BİN SOSYOLOG ALINACAK:
Sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün vatandaşlara ulaşacak Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) hayata geçirilecek. Yardıma muhtaç 500 aileye bir ASDEP görevlisi düşecek. Bu kapsamda 5 bin sosyolog, psikolog alınacak.

BİLİNÇLİ TÜKETİM DERSLERİ:
Ailelere bankacılık, borçlanma, kredi kartı kullanımı ve yatırımlar konusunda eğitimler verilecek. Bilinçli tüketim için de eğitimler artırılacak.

ERKEN DOĞUM İZNE EKLENECEK:
Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Yani bebek 7 aylık doğarsa aradaki 2 aylık süre de ayrıca 16 haftalık izin dışında izin olarak verilecek. Devlet memurlarının doğum izinlerinde oldukları dönemde kadro ve derece ilerlemeleri de sağlanacak.

YARI ZAMAN, TAM ÜCRET :
Ebeveynlere birinci çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı ücretli çalışma hakkı getirilecek. 16 haftalık doğum izninin üzerine ilk çocuğu olan anne 2 ay yarı zamanlı yani öreğin günde 8 saat yerine 4 saat çalışabilecek ve yine tam maaş alacak. Yarı ücret özel sektöre yük edilmeyecek ve işsizlik fonundan devlet tarafından karşılanacak. Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olacak. Anne haftada 30 saatten az olmamak üzere kısmi zamanlı çalışacak.

İLK ALTIN DEVLETEN :
Devlet memurlarına verilen 192 TL'lik doğum yardımının da kapsamı genişletilecek. Özel sektör - devlet ayrımı yapılmaksızın tüm annelere "Doğum hediyesi" verilecek. Anneye doğum yaptığı anda ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta da 600 lira ödenecek. Davutoğlu, "300 lira hediye, yarım altın karşılığı oluyor takriben. Tabiri caizse, anneye ve bebeğe ilk altını devlet takacak" dedi.

KREŞ İMKÂNLARI ARTIRILACAK:
Belediyelere kreş ve gündüz bakım evi kurma yükümlülüğü getirilecek.

'ÇEYİZ HESABI' GELİYOR :
Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla yeni bir model hayata geçirilecek. Bireysel emeklilik benzeri "Çeyiz hesabı" adlı bir model geliştirilecek. Ailelerin çocukları adına açacağı hesapta genç eğer 18-27 yaşları arasında evlenirse devlet biriken paranın ortalama yüzde 15'i kadar destek sağlayacak. Çocuk doğduğu günden evlenene kadar biriken para örneğin 100 bin lira ise 15 bin lira devlet tarafından verilecek. Kadın da erkek de benzeri ödenek biriktirmesi halinde 30 bin TL gibi bir para devlet tarafından verilecek. 27 yaş üstünde evlenenlere herhangi bir ödeme yapılmayacak.

KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE :
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çalışmalar artırılacak. Belediyeler tarafından açılan aile okulları yaygınlaştırılacak, eğitimler artırılacak. Davutoğlu, "Kadına karşı ve aile içi şiddet, çocuğa karşı şiddet konusunda başka bir çerçevede, çok kapsamlı bir seferberlik başlatacağız. Şiddet her yerde kötüdür" dedi.

BEDELLİDEN 1 MİLYAR TL
Başbakan Davutoğlu, bedelli askerlikle ilgili "Şu ana kadar 70 bini aşan katılım, 1 milyar Türk Lirası üzerinde katkı sağlandı" dedi.

'ÇALIŞMAKİLE ANNELİK ARASINDA KARŞITLIK YOK'
Davutoğlu, "Annelik ile profesyonel meslek sahibi olmak arasında kategorik bir karşıtlık olmadığının gösterilebilmesi lazım. Annelik, en kutsi bir misyonun ifa edilmesidir. Aynı zamanda kadınlarımızın sosyal hayatta üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeleri ve bu konuda kendi iradeleriyle sosyal hayata katılmaları da en önemli insan haklarından biridir" dedi.

DOĞURGANLIK ORANINDA HEDEF YÜZDE 3'E ÇIKMAK
Programla ilgili projeksiyonlar yapılırken, teşviklerin nüfus artış hızına etkisinin hesaplanıp hesaplanmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye'deki doğurganlık hızının şu an 2.07 seviyesinde olduğunu, 4-5 yıl içinde bu seviyeyi 2.1'den daha büyük bir noktaya getirmeye çalıştıklarını söyledi. Davutoğlu, "2023'lere doğru dinamik nüfus yapısının bozulmasına izin vermeme çabası içinde olacağız. Uzun vadede ise 2.1 olan doğurganlık oranını yüzde 3'e kadar çıkarmaya kararlıyız" dedi.

HÜKÜMET'İN 'AİLE VE NÜFUSUN KORUNMASI' PROGRAMI
500 aileye bir sosyal hizmet görevlisi düşecek. Bunun için 5 bin personel alınacak.
Çocuk okul çağına gelene kadar ebeveynlere kısmi süreli çalışma izni hakkı getirilecek.
Doğum yapan anneye ilk çocukta 300, ikincide 400, üçüncüde 600 lira yardım ulaşacak.
Engelli çocuk sahibi ebeveynlerden birine fazladan yılda 10 gün izin hakkı tanınacak.
Prematüre doğum söz konusu olduğunda anneye daha fazla izin verilecek.
Belediyelere kreş ve gündüz bakımevi kurma zorunluluğu getirilecek.
Çocukların 18 yaşından sonra çocukların kullanabileceği tasarruf hesabı açılacak.
Ailenin yatırdığına devlet yüzde 15 katkı yapacak.
Doğum izni sonrası ilk çocuk için 2, ikinci için 4 ay tam ücretle yarı zamanlı çalışma izni verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anneye izin ve yardım bebeğe tasarruf hesabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN