Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Görmez: Artık bu bir işkenceye dönüştü

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 10.1.2015 09:54
Mehmet Görmez: Artık bu bir işkenceye dönüştü
Katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

BU EN BÜYÜK YANLIŞTIR

Terörist saldırıların temelini dinde aramak en büyük yanlıştır. Farklı mezheplerden oldukları için insanlar birbirlerini katletmiyorlardı. Bu olaylar modern dönemde meydana gelmeye başladı. Modern zamanlarda tekfircilik çok önemli bir hal aldı. Ancak Ehl-i kıble tekfir edilemez.

İlk üç asırdaki farklılıkları buraya taşısalar İslam'ın o bütün rahmetini görürler. Ben yaşanan sorunları bilgisizlik sorunu olarak görüyorum. Modern zamanlarda ortaya çıkan sorunların ilimle çok fazla alakası yok.

Nice büyük alimler yetiştirmiş nice büyük medeniyetler var. Ben sıfırdan yeniden inşa edeceğim denildiği zaman orada sorunlar başlar.

"İSLAM DÜNYASI 'BİZİM YÜREĞİMİZE AĞIR GELİR YAPMAYIN' DEDİ"

Aslında ortaya çıktı ki farklı kültürlerin farklı kodları var ve bunların ifade özgürlüklerine yükledikleri farklı anlamlar var. Hz. Peygamberimizin karikatürünün çizilmesi ve Müslümanların küçümsenmesi ile ilgili olarak İslam dünyası 'bizim yüreğimize ağır gelir bunu yapmayın' diye tepki gösterdi.

"BU BİR İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ"

İnanç değerlerine hakaret bazen kültürel işkenceye dönüştü. 'Bir kültürün bir kültüre işkencesine' dönüştü. Bunu anlamak lazım. Bunu Batılılar bilirler aslında. Bu elbette ki Paris'teki saldırıyı haklı duruma getirmez.

"PAPA'YA AÇIK YÜREKLİLİKLE SORDUM"

Papa'nın ziyareti sırasında kendisine açık yüreklilikle şunu sordum, 'Bu coğrafya büyük acılar çekiyor Müslümanlar ile yeni ve doğru bir ilişki kurmayı düşünmez misiniz?' ve ikinci olarak 'Siz Papa olmadan önce kimyacıydınız kim kime entegre olacak?' dedim. O da bana 'Sen ne düşünüyorsun?' dedi.

'KUDÜS KRİTERLERİ'

Dedim ki müşterek komisyonlar kurarak yeniden birlikte yaşama ahlakını ve kriterlerini konuşalım. Buna da Kudüs kriterleri diyelim ve Kudüs kriterleri başlığı altında bunları konuşalım. Papa da bunu düşünmeye değer buldu ve bunun üzerinde duracaklarını söyledi. İnşallah olur.

BU SİLAHLAR NEREDEN GELİYOR?

Irak'ta ve Suriye'de milyonlarca insan öldü ne uğruna öldüler. Afrika'yı sayamadık bile. Afrika'da yemeye ekmek bulamıyor insanlar ama ellerinde son model silahlar var. Kim veriyor bunlara bu silahları.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Görmez: Artık bu bir işkenceye dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN