Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’den infial yaratacak Hz Muhammed girişimi

İslamofobinin tartışıldığı bu günlerde İngiliz medya kuruluşu tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. sonrası yayın politikasını değiştiren BBC, 'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi...

Giriş Tarihi: 12.1.2015 20:47 Güncelleme Tarihi: 12.1.2015 21:03
BBC’den infial yaratacak Hz Muhammed girişimi
tartışmalarının ardından tekrar islamofobi konuşulurken İngiltere'nin önde gelen medya kuruluşlarından yine infial yaratacak bir girişime imza attı.

Şimdiye dek yayın politikası gereği Muhammed peygamberin tasvir edildiği çizimler ya da görüntüleri yayınlamayan BBC, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrasında bu kuralı kaldırdı.

Saldırıda hayatını kaybeden karikatüristlerden , nam-ı diğer 'Şarb'ın fotoğrafını yayınlayan BBC, o sırada derginin 'in saygısızca karikatürünün yapıldığı kapağını da gösterdi.

İngiliz televizyonu böylece editöryal kılavuzundaki "Hazreti Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez" maddesini de çiğnemiş oldu.

YALNIZCA BUNUNLA KALINMADI

Ardından BBC'nin ilkekleri içinde bulunan bu kuralını kaldırdı. BBC'den yapılan açıklamada, kılavuzun eski olduğu ve kurumun özgürlük anlayışını yansıtmadığı için söz konusu kuralın değiştirildiği belirtildi.

Tansiyonun gergin olduğu, tüm dünya liderlerinin ortak açıklama yaptığı bu günlerde BBC'nin özellikle kural değiştirmesi eleştirilere neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BBC’den infial yaratacak Hz Muhammed girişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN