Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sedef Kabaş’a Başsavcıyı tehditten dava

Twitter’dan attığı mesaj ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nu tehdit ettiği ve terör örgütlerine hedef gösterdiği belirtilen gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstermek” ve “tehdit suçları kapsamında dava açıldı.

Giriş Tarihi: 16.1.2015 14:54 Güncelleme Tarihi: 16.1.2015 17:02
Sedef Kabaş’a Başsavcıyı tehditten dava
Nazif KARAMAN/ÖZEL İSTİHBARAT
ozel.istihbarat@sabah.com.tr

Sosyal medya üzerinden paylaştığı bir mesaj ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nu hedef gösterdiği iddia edilen gazeteci Sedef Kabaş hakkında dava açıldı.

Sedef Kabaş twitter adresinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun adını zikrederek "Bu adamı asla unutmayın. 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik veren savcı Hadi Salihoğlu" ifadelerini kullanmıştı. Başsavcı Salihoğlu'nun avukat oğlu kanalı ile bizzat şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatılmış, mahkeme kararı ile laptop, Ipad ve cep telefonuna el konulmuştu. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ifade veren ve bilgisayar, ıpad ve cep telefonu üzerinde inceleme yapılan Sedef Kabaş savcılık sorgusu ardından adli kontrol şartıyla nöbetçi hakimliğe sevk edilmiş buradan tutuklusuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

DGM'DE GÖREV YAPTIM SALDIRIYA UĞRADIM

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, Kabaş hakkında "Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstermek" ve "tehdit suçları kapsamında iddianame düzenledi. Savcı Vedat Yiğit tarafından hazırlanan iddianamede İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu müşteki olarak yer aldı. Salihoğlu'nun şikayet dilekçesinden bölümlere yer verilen iddianamede, Başsavcı Salihoğlu'nun İstanbul DGM'de savcılık yaptığı, terör örgütlerinin ölüm listelerine alındığı, hatta 2003 yılında içinde bulunduğu servis aracının terör örgütünün saldırısına uğraması sonucu yaralandığı anlatıldı. İddianamede Kabaş'ın savcılık ve polis ifadesinde söz konusu mesajı attığını kabul ettiği belirtildi.

TEHDİT VE HEDEF GÖSTERME

Söz konusu mesajın asılsız, kasıtlı ve kötü niyetli şekilde atıldığı kaydedilen iddianamede gerek Hadi Salihoğlu'nun şahsının gerekse de makamını hedef aldığı anlatıldı. Kabaş'ın açık ve net olarak Başsavcıyı tehdit ettiği ifade edilen iddianamede, bu mesajı ile müştekiyi itibarsızlaştırmaya çalıştığı, mesajın altına resmini de koymak suretiyle açık hedef gösterdiği kaydedildi. İddianamede söz konusu mesaj üzerine Başsavcı Salihoğlu'na tehdit ve hakaret içerikli bir çok mesaj gönderildiği kaydedildi ve bu mesajlardan örnekler verildiği kaydedilen iddianamede Kabaş hakkında 5 yıla kadar hapis istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sedef Kabaş’a Başsavcıyı tehditten dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN