Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muammer Güler için karar verildi

Meclis'te 4 eski bakan için yapılan oylamada Muammer Güler'in Yüce Divan'a sevk edilmesini içeren önerge için oylama işlemi sona erdi.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 23:08 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 23:44
Muammer Güler için karar verildi
İçişleri eski bakanı Muammer Gülerle ilgili önerge reddedildi.

Genel Kurul'da eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkındaki oylamanın tamamlanmasının ardından muhalefet milletvekillerinin eski bakanların "Yüce Divan'a sevki"ni içeren önergelerin görüşülmesine devam edildi.Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında 53 önerge olduğunu belirtti. Aralarında MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli'nin de olduğu MHP'li milletvekillerinin ayrı ayrı verdiği 48 önerge metninin aynı olduğunu belirten Bahçekapılı, birleştirilerek işleme alacağını söyledi.

Bahçekapılı, gizli oylamanın nasıl yapılacağı hakkında milletvekillerine bilgi verdikten sonra Muammer Güler hakkındaki Yüce Divan önergesinin gizli oylamasına geçildi.

241'E KARŞI 258 OY


Dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesine ilişkin Meclis Genel Kurulu'ndaki gizli oylamanın ardından eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için verilen "Yüce Divan" önergesi 241'e karşı 258 oyla reddedildi.

Meclis'te ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevk edilmesiyle ilgili gizli oylama yapıldı. Daha sonra eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için oylama yapıldı. Oylamada 241 kabul oyuna karşılık 258 ret oyuyla, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in Yüce Divan'a sevk edilmesi talebi reddedildi. Oylamada 6 milletvekili çekimser oy kullandı, 4 oy boş, 4 oy ise geçersiz sayıldı.

YÜCE DİVAN KARARI İÇİN 276 OY ŞART

Önergenin kabul edilmesi için 276 kabul oyu arandı. Toplantı yeter sayısı olmak kaydıyla gizli oylamada kabul oyu 276'nın altında olduğu takdirde Güler'in "Yüce Divan"a sevki kabul edilmemiş oldu.

Meclis'te her bakan için gizli oylama yapılıyor. Yüce Divan kararı için 276 evet oyu gerekiyor. Milletvekilleri evet, hayır veya çekimser oyu temsil eden işaretleri (Beyaz-evet, kırmızı-hayır, yeşil-çekimser) oy pusulalarından birini kapalı bölmelerde zarfa koyacak ve bu zarfları kutulara atıyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muammer Güler için karar verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN