Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti sınavdan başarıyla geçti

Meclis'teki oylamasında arkadaşlarına bir yönlendirmede bulunmadıklarını belirten : Geçmişteki 12 yılda olduğu gibi, AK Parti bu sınavdan da başarıyla geçmiştir

Giriş Tarihi: 23.1.2015
AK Parti sınavdan başarıyla geçti
, Meclis'te dört eski bakana ilişkin oylamasının sonucunun, AK Parti'nin gücünü bir kez daha gösterdiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu için gittiği Davos'ta basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi:
YUNUS EMRE GİBİ YAPILANMA KURULACAK:
(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paralel yapı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarında sona geldiğine dair açıklamasının hatırlatılması üzerine) Bu çalışma yeni değil. Ben Dışişleri Bakanıyken, Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken ele aldığımız bir çalışmaydı. Dış eğitim faaliyetlerini koordine edecek ve doğru eksende yürümesini sağlayacak bir yapılanma. MEB'e bağlı okullar zaten var bu yeni çalışma ile bunları bir çerçevede topluyoruz. Yunus Emre Kültür Merkezleri yapılanması gibi tüm okullarımızın bir kültür faaliyetinde olması için, var olanların aynı çatıda toplanması ve yeni okulların açılması suretiyle, bu paralel yapının Türkiye'ye zarar veren faaliyetleri dolayısıyla ortaya çıkabilecek boşluğu da ortadan kaldırabilecek bir yapılanma kurulacak.

EĞİTİM DIŞINDA HER ŞEYİ YAPIYORLAR: Son dönemde bu yapı, eğitim faaliyetlerinden daha çok ülkemizi karalama faaliyetine ağırlık veriyor. Afrika'da ve dünyanın her yerinde olumsuz gibi görülebilecek her haberi büyütüyorlar, oluşturuyorlar, yayıyorlar. Türkiye ile ilgili ne kadar karalama kampanyası varsa içinde yer alıyorlar. Eğitim dışında her şeyi yapar hale geldiler.

BAKANLAR KURULU'NA GELİYOR: O zaman da tabi bizim bunlardan bağımsız olarak aldığımız karar vardı. Tek çatı altında yurtdışı eğitimi toplamak. Bir aşamadaydı zaten bir an önce çalışma bitsin talimatı vermiştim. Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na gelecek. Süratle de bu yeni yapılanma ile Türkiye'nin hak ettiği şekilde eğitim alanında tanınması, dost ve komşu ülkelere daha iyi eğitim imkanı sunulması yönünde adım atacağız.

KANAATLERİNİ ORTAYA KOYDULAR: (Yüce Divan oylamasının ardından "fire" tartışmasının hatırlatılması üzerine) AK Parti grubunun gücünü göstermiştir. AK Parti grubu yasal olanı yapmıştır. Ne ben ne arkadaşlarım herhangi bir şekilde yönlendirmede bulunmadık. Bulunmuş olsaydık suç işlemiş olurduk. Bu tür oylamalarda grup kararı olmaz, yönlendirmede olmaz. Aslında 'AK Parti fire verdi' diyenler kendileri fire vermemiş ise baskı olmuşsa suç işlediklerini itiraf ediyorlar. Burada fire söz konusu değil. Burada AK Parti'nin kolektif vicdanının, aklının Yüce Divan'a gitmeme yolunda olduğu ortaya çıkmıştır. Şahsi kanaatleri ile farklı oy veren arkadaşların kanaatlerini ortaya koymuştur. Bunu 'fire', 'parçalanma' olarak değerlendirmem, kimse değerlendiremez, aksine gücümüzü ortaya koymuştur.

SINAVDAN BAŞARI İLE GEÇTİK: AK Parti 12 yılda çok sınavdan geçti, bu sınavdan da başarı ile geçmiştir. Grup başkanvekilimiz, genel başkan vekilimiz ile de konuları konuştum. AK Parti'de hiçbir zaman, kimse tereddüt etmesin, ilkesel konularda farklı kanaat olmaz, farklı kanaat olursa da kendi aramızda etik anlamda istişare, hem de siyasi anlamda demokratik ortamda fikirlerimizi paylaşma kültürüne biz sahibiz. Kimsenin AK Parti üzerinden spekülasyona veya yanlış hesaba girmesini tavsiye etmem. AK Parti birliğini korur, yoluna devam eder. Bunu da önümüzdeki günlerde haftalarda herkes görecek.

'Somali' yorumu: Kararlılık değişmez
Davutoğlu, 'deki saldırıyı şu sözlerle değerlendirdi: "Somali Büyükelçimizle görüştüm. Somali güvenlik riski bakımından yüksek bir ülke. Birkaç gün önce de saldırı oldu Somalili kardeşlerimiz hayatını kaybetti. Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetimizin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Doğrudan bizim heyetimizi hedef alıp almadığı noktasında incelemeler devam ediyor. Somali'ye gittiğinizde çok daha zor şartlarda gittik ama vazgeçmedik. Cumhurbaşkanımız da iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama riskli durumlarda kararlı tutum değişmez. Salt Türkiye'ye yönelik saldırı olarak değerlendirmek doğru değil. Araştırmalar sürüyor. Cumhurbaşkanımız Somali'ye gidecek sağ salim gidip, sağ salim inşallah gururla dönecekler."

Karda yürüyüş yaptı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplantıların yapıldığı Hotel Seehof'dan ikili görüşmeler yapacağı Rixos Otel'e yürüyerek geçti. Başbakan Davutoğlu'na, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da eşlik etti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti sınavdan başarıyla geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN