Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' ilk kez anabilim dalı oldu

Hamburg Üniversitesi'nde Anabilim Dalı açıldı. Dünya Dinleri Akademisi'ndeki uygulama, dünyada ilk olma özelliğini taşıyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015
'Alevilik' ilk kez anabilim dalı oldu
Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi'nde Anabilim Dalı açıldı. Deutsche Welle'de Süheyla Kaplan imzasıyla yayımlanan habere göre açılış 2012'de kentteki İslam cemaatleri temsilcileri ve (AABF) ile imzalanan 'hak eşitliği anlaşması' kapsamında oldu. Üniversitede dersler ekim ayında başlayacak.

MERSİN'E ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK - TIKLAYIN

Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi Alevilik Anabilim Dalı Başkanlığı'na, uzun yıllardır dinlar arası diyalog üzerine araştırmalar yapan etnolog Dr. Handan Aksünger atandı. Hamburg Üniversitesi'ndeki resmi tören öncesi açıklamalar yapan Aksünger, kürsüsünün dünyada ilk olmasına dikkat çekerek, gerek teolojik eğitim gerekse Aleviliğin bilim olarak araştırılması bakımından önemli olduğunu söyledi. Aksünger, "Üniversitedeki eğitimimiz sırasında Kuran da dahil olmak üzere farklı kaynaklardan yararlanacağız. Aleviliğe tek yönlü bakmak istemiyoruz" dedi. Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat ise, "Bu gelişim dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Aleviler için de bir örnek teşkil etmektedir. Aleviliğin sözlü tarihinin yazılı tarihe dönüştürülmesi bakımından da bugün bir köprü oluşturuluyor. Köprünün temeli bugün burada atılmış oldu. Umarım bu gelişme Türkiye'ye de örnek olur" temennisini dile getirdi.

GÖZLERİ GİBİ BAKTIKLARI 700 YILLIK SANCAK ÇALINDI - TIKLAYIN

Açılışa katılan İslam Şurası Başkanı Dr. Mustafa Yoldaş, Aleviliğin ilim olarak ele alınması açısından gelişmeyi pozitif bulduğunu söylerken, ideolojik yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Yoldaş, "Alevilik üzerindeki sisin kalkması gerekiyor. Aleviler kendilerini nasıl görmek istiyorsa, o pencereden bakmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Alevilik' ilk kez anabilim dalı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN