Erdoğan: Adaletin bu mu dünya

Türkiye Adalet Akademisi'nde uluslararası güçlere 'Adaletin bu mu diye' seslendi.

Giriş Tarihi: 2.2.2015 13:21 Güncelleme Tarihi: 2.2.2015 18:07
Erdoğan: Adaletin bu mu dünya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Adalet Akademisi'nde yaptığı konuşmasında Suriye, Somali'yi örnek vererek dünyadaki ve uluslararası güçlerin adaletsizliğine değindi. Erdoğan, 'Adaletin bu mu dünya' diyerek eşitsizliğe vurgu yaptı. Paralel Yapı'nın yargı içindeki çeteleşmesine de değinen Erdoğan siyasetçi siyasetini hakim-savcı kendi işini yapması gerektiğini söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Dünya beşten büyüktür çünkü beş ülke 196 ülkeye hüküm edemez. Suriye'de yüzbinlerce insan evinden oldu, bunlar bizim ülkemi,zde misafir ediliyor, bize yaptıkları yardım ortada.

Bir tane ülke var. Buna müsade etmez. Suriye'de 350 bin insan öldürüldü. 7 milyon insan evinden uzak. İki ülke bağlıyor işi. Çin ve Rusya. Defaatle konuşmamıza rağmen çözülemiyor. Hani insan hakları beyannamesi. Bizim ülkemizde 1.7 milyon sığınmacı var. Bizim burada adaleti aramımız hak değil mi? Avrupa'da ne kdar 130 bin.

ADALAETİN BU MU DÜNYA?

Şimdi sormazlar mı adaletin bu mu dünya?

Afrika'ya gittiğimde gördüğüm manzarada ciğerim parçalandı. Orada şimdi konut yapacağız. Havalimanını bizden bir firma cesurca davrandı yaptı. Mogadişu limanını bir Türk firması aldı.

Terörün olduğu bir yerde bunu yapabilmek adalete inanmış insanların işidir.

Türkiye'den bazıları Somali'ye el uzatmamaız hazmedemiyor.

ADALETLE ZULÜM BİR ARADA OLMAZ

Zulmün çözümü nedir adalet, adaletin düşmanı nedir zulüm. Atalarımız adaletle zulüm birarada bulunmaz demiş biz de buna uyarak 2001'de kurduğumuz partimizi adının başına adaleti koyduk.

Bu dönemde gördük kİ adaletin değil hukukun değil başka çevrelerin hakimlerin çevrelerin adaleti düzenlemesi mümkün değildir. Kul iradesini Allah'tan başka kimseye teslim etmemelidir.

17-25 Aralık'ta bir yerderlerden gelen talimatlarla hareket edenler vardı.

2023-2053 hedeflerimiz ve 2071 vizyonumuz için birbirlerine kenetlenmiş kurumlara ihtiyaç vardır. Yeni Türkiye'yi kanser hücrelerinden temizleyeceğiz. Demokrasilerde esas olan vesayetin karşısında milletin yanında olmaktır.

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI

Siyasetçi siyasetini hakim-savcı da kendi işini yapmalı. Yasama ve yürütmede olduğu gibi yargının da ülkenin bütün renklerini yansıtması gerektiğini ortaya koyduk. 2010 referandumuyla getirdiğimiz yenilikler emniyetin ve yargının içinde olan çeteler tarafından sabota edilmeye çalışıldı.

Bizim yemekhanede konuşmamız doğru değil Türkiye Akademisi'ne en az bin kişilik bir konferans yapılmalı. Önümüzdeki yıllarda yargı mensuplarını AB standartlarına getirmek için çalışmalar yapılıyor bu konuda reformlar devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Adaletin bu mu dünya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN