Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan 'a

Giriş Tarihi: 3.2.2015 16:34
Erdoğan'dan Zaman'a tazminat

sine davası açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fuatavni" adıyla oluşturulan hesabından yapılan ve iftira içeren paylaşımları internet sitesinden yayımlayarak, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle si aleyhine 100 bin liralık manevi davası açtı.

Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın açtığı davanın dilekçesinde, "www.zaman.com.tr" internet sitesinde 10 Ocak 2015'te "Fuat Avni'den çok konuşulacak iddia: MİT elemanlarına kanlı eylem yaptırıp, Cemaat'e yıkacaklar" başlığıyla haber yayınlandığı belirtildi ve haberin içeriği nakledildi.

Haberin, "Fuatavni" adıyla oluşturulan Twitter hesabına dayanılanarak yapıldığı kaydedilen dilekçede, "(Fuatavni) adlı Twitter hesabına dayanılarak yapılan haberde yer alan iddiaların akıl ve mantık dışı, külliyen yalan ve iftira olduğu izaha gerek duyulmayacak şekilde ortadadır. Davalı yayın organı da bu durumu çok açık ve net şekilde bilmesine rağmen kasıtlı ve suimaksatlı şekilde basın ahlak ve meslek ilkelerine ters düşen bu haberi yayınlamıştır" denildi.

"Fuatavni" adlı Twitter hesabının "Fethullah Gülen grubu/örgütünün kullandığı bir bilgi/istihbarat havuz hesabı", "proje/operasyon hesabı" olduğu, yayınlarıyla bu amaca hizmet ettiğinin kamuoyunda sıkça gündeme getirildiği ifade edilen dilekçede, dava konusu paylaşımlar ve haberin, kasıtlı şekilde, Hz. Muhammed karikatürüyle büyük tepki çeken "Charlie Hebdo" dergisine düzenlenen kanlı saldırının hemen ertesinde yayınlandığı belirtildi.

"Buradaki amacın, tüm dünyada radikal dinci terörün konuşulduğu, hassasiyetin en üst noktada olduğu zamanda Erdoğan'ın, bu saldırının da arkasında olduğu ifade edilen IŞİD ve El Kaide gibi uluslararası toplumun terör örgütü olarak kabul ettiği gruplara yardım ettiği algısını oluşturmak ve bunu ulusal ve uluslararası topluma yaymak olduğu" açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Zaman'a tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN