Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ta iki bölgeli federasyon mesajı

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras Güney Kıbrıs ziyaretinde barış mesajı verdi: Adil ve sürdürülebilir bir çözüm Türk-Yunan ilişkileri, AB ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarın kalıcı olması açısından mihenk taşı

Kıbrıs'ta iki bölgeli federasyon mesajı
Yunanistan'ın yeni başbakanı Aleksis Çipras ilk yurt dışı gezisini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in davetlisi olarak Güney Kıbrıs'a gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle ağırlanan Çipras, Anastasiadis'le görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun Atina hükümetinin öncelikleri arasında bulunduğunu ifade etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basına açıklama yapan Çipras, Kıbrıs'ta tek bir uluslararası kimliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temeline vurgu yapıp çözüm görüşmelerini desteklediklerini belirtti. Çipras, adil ve sürdürülebilir bir çözümün Türk-Yunan ilişkileri, Avrupa Birliği ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarın kalıcı olması açısından mihenk taşı olduğunu belirtti.

'ACELECİ DAVRANMAYACAĞIZ'
Çok yeni ve radikal bir hükümet olduklarını belirten Çipras, "Ancak bu, aceleci adımlar atacağımız anlamına gelmez... Herkese yarar sağlayacak dikkatli adımlar atmaya özen göstereceğiz" dedi. Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı çözüm sağlanması için Türkiye ile diplomatik kanalların her zaman açık kalması gerektiğini savunan Çipras, müzakerelerin yeniden başlaması için Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini Kıbrıs karasularından çekmesi için Türkiye'ye çağrıda bulundu. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıslı iki lederin yer alacağı dörtlü zirve önerisine karşı olduklarını söyleyen Çipras, "Kıbrıs'ın şu anki durumundan Yunanistan'ın da sorumlu olduğunu unutmuyoruz" dedi.

PAYLAŞIM ÇÖZÜM SONRASI
Çipras, onuruna verilen akşam yemeğindeki konuşmasında da Yunan askeri yönetiminin Kıbrıs'ta düzenlediği darbeden 13, Türkiye'nin adaya askeri operasyonundan ise 8 gün sonra yani 28 Temmuz 1974'te dünyaya geldiğini vurguladı. Çipras, Kıbrıs gibi, kendisinden daha yaşlı bir soruna adil ve kalıcı bir çözümü için yabancı ordulara ve garantörlere ihtiyaç olmadığını söyledi. Rum lider Anastasiades ise, "Kıbrıs'taki doğal zenginliklerin devlete ait olduğu ve bunlardan elde edilecek gelirin Kıbrıs sorununun çözümünden sonra Kıbrıs Türk ve Rumları arasında paylaşılacağı" görüşünü savundu. Çipras'ın ziyaretini SABAH'a değerlendiren Güney Kıbrıs Rum Hükümet Sözüsü Nikos Hristodulidis ise "Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlara yani Kıbrıs halkına samimi mesajlar verdi" dedi.

ÇİPRAS KIBRISLI TÜRKLERLE DE GÖRÜŞTÜ
Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras Kıbrıslı Türklerin de içinde olduğu bir sivil toplum örgütü ile de görüştü. Güney Kıbrıs ziyareti ile 'milli konularda' mesajlar vermek isteyen Çipras, Yunan başbakanlarının Güney Kıbrıs ziyaretlerinde uygulanan geleneksel görüşme programlarına ek olarak Kıbrıslı Türklerin ve Rumların katıldığı iki sivil toplum örgütüyle de temas etti. Kıbrıs'ta toplumlar arası karşılıklı güvenin artırılması için adım atılmasından yana olduklarını belirten Çipras, Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin bu hamlelerin önünde engel teşkil ettiğini söyledi. Çipras, geminin bölgeyi terk etmesi gerektiğini bir kez daha yineledi. Çipras, tüm Kıbrıslıların çıkarlarına olan, adil ve yaşayabilir bir çözümün bulunmasına yönelik çaba sarf edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ta iki bölgeli federasyon mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN