Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaman'a 100 bin TL'lik dava

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Zaman'a 100 bin TL'lik dava
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fuatavni" adıyla oluşturulan Twitter hesabından yapılan hakaret ve iftira içeren paylaşımları internet sitesinden yayımlayarak, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle gazete aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı "www.zaman.com.tr" internet sitesinde 10 Ocak 2015'te "Fuat Avni'den çok konuşulacak iddia" başlığıyla verilen haberde "Fuatavni" adıyla oluşturulan Twitter hesabına dayanılanarak "MİT elemanlarına kanlı eylem yaptırıp, Cemaat'e yıkacaklar" ifadeleri yer aldı.

PARALEL'İN HAVUZU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla verilen dava dilekçesinde, kime ait olduğu bilinmeyen bir Twitter hesabının haber kaynağı olarak kullanılmasına dikkat çekildi. Dilekçede "Fuatavni" hesabının 'Paralel yapı'nın istihbarat havuzu gibi çalıştığı ve aynı yapıya mensup kişilerce sanal ortamda kısa sürede yayıldığı belirtildi.

ZAMANLAMA MANİDAR

Gazetenin bu mesajları gerçek bir haber kaynağı gibi sunmasının basın etik ilkeleriyle uyuşmadığı, Erdoğan hakkında algı operasyonu oluşturulmayı hedeflediği belirtildi. Türkiye'nin IŞİD ve El Kaide gibi örgütlerle yanyana getirmeyi amaçlayan algı operasyonunun gazete aracılığıyla desteklendiği vurgulanırken "Fuatavni" adlı hesaptan gönderilen mesajın da, Paris saldırısından 1 gün sonra özellikle yayımlandığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman'a 100 bin TL'lik dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN