Çavuşoğlu: Gülen'in iade edilmesi gerekir

Giriş Tarihi: 5.2.2015 15:43
Çavuşoğlu: Gülen'in iade edilmesi gerekir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in iade edilip edilmeyeceği konusuyla ilgili, "Tabii ki edilmesi gerekiyor, zaten aramızda da (ABD ile) anlaşma var, uluslararası hukuk var, uluslararası sözleşmeler var" dedi.

Dışişleri Bakanı , Fethullah Gülen'in iade edilip edilmeyeceği konusuyla ilgili, "Tabii ki edilmesi gerekiyor, zaten aramızda da (ABD ile) anlaşma var, uluslararası hukuk var, uluslararası sözleşmeler var" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaklaşık 3 yıl önce hayatını kaybeden annesi Fatma Çavuşoğlu için okutulan mevlit için geldiği memleketi Alanya'da, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Fethullah Gülen'in yeşil pasaportunun iptali söz konusu, bu konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığına bir müracaatta bulunuldu mu?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in pasaportunun zaten iptal edildiğini ve konuyla ilgili de ABD'de ilgili makamlara bilgi verildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığının kırmızı bülten yayınlayacağını ve ondan sonraki sürecin hukuki belgeler üzerinden işleyeceğini ifade etti.

Basın mensuplarının, "Kırmızı bültenle arandığı zaman iadesi gerekiyor mu?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Tabii ki iade edilmesi gerekiyor. Zaten (ABD ile) aramızda da anlaşma var, uluslararası hukuk var, uluslararası sözleşmeler var. ABD ile de hem kendi aramızda anlaşma var hem de bugüne kadar bu anlamda işbirliğimiz var" diye konuştu.

"İade edildiği zaman hukuku süreç nasıl işleyecek?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, kendisinin Dışişleri Bakanı olduğunu, yargı süreciyle ilgili soruların Adalet Bakanlığına sorulması gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu ailesinin Alanya ilçesine bağlı Türkler beldesindeki evinde okutulan mevlite, Bakan Çavuşoğlu, babası Osman Çavuşoğlu, kardeşleri, akrabaları ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda okunan mevlitin ardından dua edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu: Gülen'in iade edilmesi gerekir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN