Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son kararı ABD Dışişleri verecek

Hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası dikkatler Gülen'in yaşadığı ABD'ye çevrildi. 100'ü aşkın ülkeyle iade anlaşması olan ABD'de son kararı Dışişleri Bakanlığı verecek

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Son kararı ABD Dışişleri verecek
Paralel Yapı'nın ABD Pensilvanya'da yaşayan lideri Fethullah Gülen için zaman daralıyor. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin hakkında yakalama kararı çıkardığı Gülen için iade talebine dönük çalışmalar devam ediyor. Son olarak ABD'ye gitmek için kullandığı pasaportu "yalan beyanda" bulunarak aldığı ortaya çıkan Gülen'in pasaportunun iptal edildiği bilgisi ABD'ye iletilmişti. Türkiye iade için son hazırlıklarını sürdürürken, dikkatler ABD'nin suçluların iadesi uygulamasına çevirildi. ABD'nin süreçte şu adımları atması bekleniyor. İlk olarak Türkiye 'iade talebinde bulunacak. Türkiye talebini ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderecek. Buradaki hukuk birimleri talebi inceleyecek uygun bulunması durumunda Adalet Bakanlığı'na yönlendirilecek. İnceleme sonucu talep uygun bulunursa, iadesi istenen kişinin ikamet ettiği bölgedeki savcılığa bilgi verilerek tutuklama kararı çıkarılacak. Mahkeme suçlunun "iade edilebileceğine" hükmetmesi durumunda karar, Dışişleri Bakanlığı'na bildiriliyor. Suçluların iadesi konusunda son sözü, Dışişleri Bakanlığı söylüyor. Uluslararası hukuk uzmanı Prof. Dr. Julian G. Ku'ya göre talep durumunda iki ülke arasındaki iade anlaşmasına göre ABD, iade yükümlülüğünün olup olmadığını değerlendirecek. Eğer atfedilen suç, ABD yasalarına göre de suç sayılıyorsa iade gündeme gelebilecek. Ancak ABD, Gülen'in iadesiyle ilgili talebin siyasi bir yönü olduğuna kanaat getirmesi durumunda talep reddedilebilir.

100'Ü AŞKIN ÜLKEYLE ANLAŞMASI BULUNUYOR
100'den fazla ülkeyle suçluların iadesi anlaşması bulunan ABD'nin iade ettiği suçlular arasında Mahmud Mahmud Atta, Manuel Antonio Noriega ve Amanda Knox gibi isimler de bulunuyor. ABD'den iade edilen suçlular arasında yer alanlardan biri de Türk vatandaşı Hüseyin Yıldırım. Türkiye'den Almanya'ya göçen ve mekanik alanında çalışan Yıldırım'ın adı 1987 yılında casusluk olayına karıştı. ABD'ye ait askeri bilgileri Doğu Bloku ülkelerine sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan ve ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Yıldırım, 2004 yılında cezasını ülkesinde çekmesi koşuluyla Türkiye'ye iade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son kararı ABD Dışişleri verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN