Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için 'otoriter' demek cehalet

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Başkanlık sistemi için 'otoriter' demek cehalet
Başbakan , hakkında önyargılı davranarak 'otoriter' diye nitelemenin, siyaset bilimi açısından cehalet olduğunu söyledi. Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınına katılan Davutoğlu, başkanlık sistemine ilişkin şunları kaydetti:

ÖZGÜRLÜKÇÜ SİSTEM:
İnsan haklarına inanan, evrensel temel ilkelerden hareket eden bir siyasi kültürün ve zihniyetin olduğu yerde başkanlık sistemi de hürriyetçi, özgürlükçü olur, parlamenter sistem de olur. Eğer böyle bir zihniyet, böyle bir kültür gelişmemişse her ikisinde de otoriter yapılara gidiş olur. Yani normatif olarak 'Başkanlık sistemi otoriterdir, parlamenter sistem demokratiktir' diye bir ayrım yapmak siyaset bilimi açısından cehalettir.

10 SORUDA BAŞKANLIK SİSTEMİ - TIKLAYIN

BÜYÜK SİNERJİ DOĞDU:
Türkiye'de şu anda seçilmiş cumhurbaşkanı, seçilmiş başbakan, ikisi de güçlü motif olarak, her ikisi de ülkesi için koşturduğunda büyük bir sinerji doğar. Elhamdülillah bu sinerji doğdu. Yeni bir heyecan da oluşturdu.

DAVUTOĞLU SON OY ORANLARINI AÇIKLADI - TIKLAYIN

BAŞKANLIK VE ANAYASA:
Yetki çatışmasına yol açan anayasal çerçeveyi tartışmaya açacağız. Sonrasında da başkanlık sistemini bu bağlamda ele alacağız.

ÖZGÜVENLERİ YOK:
Kendilerine hiç güvenmedikleri için 'Başkanlık sistemi olursa yine AK Parti, AK Parti'den aday olarak da Sayın Erdoğan seçilir'. Varsayım bu. Aslında bu varsayımın kendisi dahi muhalefetin ne kadar özgüven eksikliği içinde olduğunu gösteriyor.

İYİ NİYET DEĞİL:
Diyelim cumhurbaşkanımız devam ettiğinde 5 sene daha orada. Diyelim başkanlık sistemine geçildi, yeniden seçim yapılmak durumunda... O zaman şansınızı denersiniz. Hayır mesele o değil. Niyet iyi bir niyet değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemi için 'otoriter' demek cehalet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN