Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtulmuş: İkbal değil sistem için Başkanlık

Kurtulmuş, 'Cumhurbaşkanımız Başkanlık konusunu asla siyasi ikbal olarak görmüyor.' dedi.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 13:57
Kurtulmuş: İkbal değil sistem için Başkanlık
Başbakan Yardımcısı , medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldiği sohbet toplantısında, 'Başkanlık sistemi' başta olmak üzere Türkiye'nin gündemindeki soruları cevaplandırdı. Kurtulmuş özetle şunları söyledi:

-(Başkanlık konusu): Cumhurbaşkanımızdan dinlemiş biri olarak konuşuyorum: Cumhurbaşkanı bunu, Erdoğan'ın siyasi ikbaliyle ilgili bir konu olarak asla görmüyor. Tam tersine, bunu bir sistem ve Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi meselesi olarak görüyor. Erdoğan, sosyolojik anlamda çevreden değil, merkezden gelen biri olsaydı, bugünkü eleştirilerin önemli bir kısmı yapılmayacaktı.

-(Bank Asya): Bu teknik bir mesele. Sanki hükümet ya da Türkiye'nin bağımsız kuruluşları, haksız yere el koyuyormuş gibi havanın oluşmasını asla doğru bulmam.

-(HDP ve seçim): HDP'nin parlamentoda olması hem çözüm süreci hem de demokrasi açısından bir imkan. HDP barajı geçemezse şunu söyleyeyim: Evet siyasal temsil anlamında bir zorluk ortaya çıkar ama nihayetinde Çözüm Süreci sadece HDP'yle yürütülen bir süreç değil. Bu süreç devam eder.

-(CHP'nin tavrı): CHP iktidara gelmemek için elinden geleni yapıyor. Türkiye'nin bugün esas temel siyasi sorunlarından birisi, iktidar zaafından daha ziyade muhalefet boşluğudur. Ümit ederiz ki CHP, bu anlamda önce başta kendisine oy verenler olmak üzere Türkiye toplumunun güvenini kazanacak adımları atar.

Kaynak: Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: İkbal değil sistem için Başkanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN