Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan 'ın istifasına ilişkin açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Fidan'ın istifası ile ilgili olarak, "Bunu yüksek sesle konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum ama siz sordunuz ben de gönlümden geçenleri düşünüyorum. MİT'te bir boşluk olmaz, çözüm sürecinde bir boşluk olmaz" dedi.

Giriş Tarihi: 7.2.2015 10:29
Arınç'tan Hakan Fidan'ın istifasına ilişkin açıklamalar
Arınç, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

MİT Müsteşarı Fidan'ın 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi, milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa ettiğine ilişkin soru üzerine Arınç, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olmanın dışında, burada şahsi düşüncesini ifade edebileceğini söyledi.

Arınç, şöyle devam etti:

"Ben, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer milletvekili olacaksa, her milletvekili onun yaptığı işi yapamaz. Yani MİT Müsteşarı Türkiye için çok önemli bir iş yapıyor şu anda. Belki 50 milletvekilinin yapabileceği bir işi yapıyor. Sıradan bir milletvekili olacaksa yani bir milletvekili arkadaşımızın yasama organındaki faaliyetlerini yapan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi, orada kalması gerekirdi. Yok canım milletvekili olarak kalmaz, bakan olacak, başbakan olacak derseniz, başbakan olması mümkün değil düşündüğüm kadarıyla. Yani bu seçimden sonrasının başbakanı bellidir. Şu veya budur. Doğru mudur yani bir MİT Müsteşarı'nın ileride başbakan olması? Bana göre o da yanlıştır. Bakan olabilir mi? Belki bazı bakanlıklar olabilir ama her bakanlık da MİT Müsteşarlığı yapmış bir insan için bence doğru bir görev değil. Dışişleri bakanı yapsanız, karşınızdaki dışişleri bakanıyla konuşuyorsunuz. Adam diyecek ki 'Bu MİT'i idare eden bir insandı, benim hakkımda her şeyi biliyor. Ben de bunun hakkında her şeyi bileyim'. Yani söylenen sözler kuşkuyla karşılanacak."

Milletvekilliğinin her arkadaşları için geçerli olduğunu, ellerinden geleni yapacaklarına inandığını kaydeden Arınç, "Ama mesela ben bir büyükşehir belediye başkanı için bile milletvekilliğini tavsiye etmem. Bir büyükşehir belediye başkanı bütün şehri yönetiyor" ifadelerini kullandı.

Arınç, önceden milletvekili olması yönünde karar verilen kişiler arasında sadece Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin olduğunu bildiğini aktardı.

Alınan kararın kendisine göre doğru olduğunu belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Özhaseki, 3 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı, zaten son dönemidir. Yapacağının hepsini yaptı ve Kayseri için bu dönemde de adaylığa ikna edilmesi gerekliydi. Kayseri'nin şartları öyle gerektiriyordu. 'Sen aday ol, yine seçil. Ondan sonra seçimler geldiğinde milletvekili olmak istersen böyle bir yol sana açık' denildi. O da her defasında yüzde 60'lara yakın oy oranıyla seçildi. Kayseri'yi bilmem yakında gidip gördünüz mü? Türkiye'nin en mükemmel şehirlerinden birisi oldu. Ona öyle bir söz verilmiş, bence de çok doğru. Özhaseki çok sevilen, milletvekili olarak ilini çok daha iyi temsil edecek bir insandır."

"MİT'te bir boşluk oluşmaz"

MİT Müsteşarı Fidan'ın milletvekili aday adayı olması halinde çözüm sürecinin etkilenip etkilenmeyeceği sorulan Arınç, şu yanıtı verdi:

"Fidan ile beraber bu işi başlatan MİT Müsteşar Yardımcısı şu anda Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı olan Muhammed Dervişoğlu da şu an en az Fidan kadar bu konuyu takip eden bir insandır. 'Acaba bir görev değişikliğinde o MİT'in başına gelecek mi?' şeklinde aklımdan geçiyor. Bunu yüksek sesle konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum ama siz sordunuz ben de gönlümden geçenleri düşünüyorum. MİT'te bir boşluk olmaz, çözüm sürecinde bir boşluk olmaz. Çünkü adaya gidenlerden bir tanesi de odur. Fidan'ın aday adaylığı hayırlı olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan Hakan Fidan'ın istifasına ilişkin açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN