Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müttefik bir şey isterse dikkatli ve titiz çalışırız

Büyükelçi Bass: Ortaklarımızdan biri, ABD'de yaşayan vatandaşlarından biri hakkında, iade ya da hukuki işlem talebinde bulunduğunda, çok dikkatli ve titiz biçimde ele alırız

Giriş Tarihi: 7.2.2015
Müttefik bir şey isterse dikkatli ve titiz çalışırız
ABD'nin Ankara Büyükelçisi , Türkiye'nin 'in iadesi talebine ilişkin, kanıtların inceleneceğine vurgu yaparak, "müttefiklerimizden ya da ortaklarımızdan herhangi biri, ABD'de yaşayan vatandaşlarından biri hakkında, bir iade ya da hukuki işlem talebinde bulunduğunda, çok dikkatli ve titiz biçimde ele alırız. Sunulan kanıtları inceler ve kararımızı veririz" dedi. Bass, NTV'de konuk olduğu programda gündemi değerlendirdi. Gülen'in pasaportunun iptal edilerek ABD makamlarına iletilmesinin ardından, ABD'deki prosedürün nasıl işleyeceği sorulan Bass, şunları söyledi:

FETHULLAH GÜLEN KANADA'YA MI KAÇACAK? - TIKLAYIN

GÜLEN İÇİN, KIRMIZI BÜLTENDEN ÖNCE 'DİFÜZYON' KARARI - TIKLAYIN


ARTIK BİLGİLER ABD'DE, GÜLEN İÇİN ÇEMBER DARALIYOR - TIKLAYIN

İLGİLİ ANLAŞMA BELİRLER: Müttefiklerimizden ya da stratejik ortaklarımızdan biri için ehemmiyet taşıyan bir şahıs hakkındaki etkileşim, bu konuları nasıl ele alacağımızı belirleyen yasal çerçeveye bağlıdır. Söz konusu durumda bu çerçeve ABD ile Türkiye arasındaki ilgili anlaşmadır.

KANITLARI İNCELER, KARARIMIZI VERİRİZ: ABD'de yaşayan vatandaşlarından biri hakkında, bir iade ya da hukuki işlem talebinde bulunulduğunda, bu konuyu devletimizin üç müstakil ancak eşit organından ikisini devreye sokarak çok dikkatli ve titiz biçimde ele alırız; ki bu vakada bunlar, Adalet Bakanlığı ve adli sistem olacaktır. Sunulan kanıtları inceler ve kararımızı veririz.

GEREKTİĞİNDE KONUŞUYORLAR: ABD Başkanı Obama ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilişkilerini de değerlendiren Bass, "Bence iki memleket, iki cemiyet ve iki kamu arasındaki ilişkileri, liderlerinin telefonda ne sıklıkta konuştuğuna dair çok dar bir prizmadan değerlendirmeye çalışma eğilimi hep mevcut. Gerçek şu ki, devletlerimiz çok muhtelif konularda her gün çok yakın çalışıyorlar. İki devlet başkanı, konuşmaları gerektiğini hissettiklerinde, böyle bir doğrudan kişisel bağlantıyı gerektirecek durumlar veya konular söz konusu olduğunda, konuşuyorlar.

ESAD MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ: ABD ve Türkiye'nin, Suriye söz konusu olduğunda birçok noktada hemfikir olduklarını hatırlatmak isterim. Esad'ın bütün meşruiyetini yitirdiği ve gelecekte demokratik bir Suriye'nin parçası olamayacağı konusunda hemfikiriz. Şu anda bizim için ve bölge için en ağırbaşlı tehdit, IŞİD'in yarattığı tehdit. Bu nedenle bu sorunla başa çıkmak için koalisyonla beraber çalışan bütün bölgesel aktörlere desteği artırmaya ağırlık veriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müttefik bir şey isterse dikkatli ve titiz çalışırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN