'Sistem hükümetlere patinaj yaptırıyor'

Belediye başkanlığından bu yana ni savunduğunu belirten Erdoğan: Başkanlık sistemi olsaydı, çok daha ileride olurduk. Mevcut sistem hükümetlere çok ciddi patinaj yaptırıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2015
'Sistem hükümetlere patinaj yaptırıyor'
dün Bursa'da katıldığı toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldi. Erdoğan, konuşmalarında şu mesajları verdi:

ERDOĞAN'IN OFİSİNİ DİNLEYENLER YAKALANDI - TIKLAYIN

GERİYE GİDİŞLERE YOL AÇIYOR: Ben belediye başkanlığım dönemimden bu yana, ne zaman sorulduysa ni hep savundum. Diyorum ki: Türkiye eğer başkanlık sistemiyle yönetiliyor olsaydı, bugün bulunduğumuz yerin kesinlikle çok daha ilerisinde olurduk. Çünkü mevcut sistem hükümetlere çok ciddi patinaj yaptırıyor. Hele bir de cumhurbaşkanı ile hükümet arasında ciddi görüş ayrılıkları varsa, bu patinaj çok daha fazla oluyor, hatta geriye gidişlere yol açıyor.

10 SORUDA BAŞKANLIK SİSTEMİ - TIKLAYIN

BUNLAR DÖRT DÖRTLÜK CAHİL: Diyorlar ki 'Başkanlık sisteminde denetim mekanizması yok'. Bunlar gerçekten dört dörtlük cahil. Şu anda Amerika'daki sistemde denetim yok mu? Bir sağlık reformunu sayın Obama yapamadı. Niye? Meclis, Senato yol vermiyor.

MESELE SİZİN MEYDANDA OLMAMANIZ: 'Cumhurbaşkanı meydanlara indi' diyorlar. Ben meydanlardan hiç çıkmadım ki. Hayatım boyunca meydanlardaydım. Meydanlarda olmayacağım da nerede olacağım ben? Ankara'da inzivaya çekilmemi veya Boğaz'da keyif çatmamı bekleyenler, daha çok beklerler. Bugüne kadar her konumda, her zaman milletimle birlikte oldum. Şimdi de aynı şekilde yoluma devam ediyorum. Çizgimden en küçük bir sapma, kırılma yok. Onlar kendilerine baksınlar. Cumhurbaşkanının izini takip ederek yollara düşmenin ayıbı onlara yeter. Cumhurbaşkanına karşı halkı savaşa, direnmeye çağırmanın zilleti onlara yeter.

GÜMBÜR GÜMBÜR BİR İKTİDAR: Diyorlar ki 'cumhurbaşkanı siyaset yapıyor'. Hayır, ben cumhurbaşkanı olarak sadece istikbale yönelik kanaatlerimi söylüyorum. Ne diyorum? 7 Haziran'da bu ülkede seçim var. 7 Haziran seçimlerinde biz yeni Türkiye'yi istiyorsak 400 milletvekilini vereceğiz. Diyoruz ki eğer yeni anayasa istiyorsak, 400 milletvekilini vermek lazım. Bunlarla böyle uğraşmaya gerek yok. Bir başkanlık sistemi istiyorsak, 400 milletvekilini vermek lazım ki bu gerçekleşsin. Çözüm süreci istiyorsak, 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin.

ŞAHSIMI, AİLEMİ TEHDİT EDİYORLAR: Şu anda şahsımı, ailemi tehdide başladılar. Son günlerdeki gelişme bu. Zannediyorlar ki: bu tehditleri yaparsak, bunlar biraz kendilerine çeki düzen verirler. Bakın, ben Bursa'dan şimdi sesleniyorum, diyorum ki; Rabbimin bize vermiş olduğu bu canı, Rabbimden başka kimsenin almaya gücü yetmez.

DARBECİYE PAYANDALIK EDENİ MİLLET AFFETMEZ: Pensilvanya ile işbirliği tutan, kirli ilişkilere giren ve bu kirli ilişkileri şu anda Parlamento'nun içinde de devam ettiren bu yanlış yapılanma, onları er geç bir yere taşıyacak. Yahu siz dünyanın her yerinde tüm imkanlarını, tüm gücünü Türkiye'ye zarar vermek, sıkıntıya sokmak, Türkiye'yi şikayet etmek için kullanan bir yapıyla nasıl yoldaşlık edersiniz? Yoldaşlık edecekseniz, milletimizle yoldaşlık edin. Çete kurup, seçilmiş hükümete, başbakana, siyasete, milli iradeye karşı darbe yapma teşebbüsünde bulunanlara payandalık edenleri milletimiz affetmez.

ATEŞ ÇEMBERİNE SOKMAK İSTİYORLAR: Bir yandan bölücü örgüt mensupları, bir yandan Paralel Yapı'nın ihanet şebekeleri, içeride ve dışarıda Türkiye'yi bir ateş çemberinin içine sokmak için uğraş veriyorlar. Kendi ülkesine, kendi milletine bu derece husumet besleyen, bu derece düşmanlık eden, bu derece zarar vermek için uğraşan bir çete nasıl haktan, hukuktan, demokrasiden, insan haklarından bahsedebilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Sistem hükümetlere patinaj yaptırıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN