Bürokraside istifa rüzgârı

Milletvekili seçiminde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin istifa etmesi için verilen süre bugün doluyor. Bürokraside tam bir istifa rüzgârı eserken, Davutoğlu da aday adaylarıyla görüşmeleri nedeniyle Bakanlar Kurulu'nu erteledi

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Bürokraside istifa rüzgârı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yapılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısını çarşamba gününe erteledi. Davutoğlu bunun yerine gün boyunca görevinden istifa ederek milletvekili olmak isteyen bürokratlarla görüştü. Bu arada haziran ayında yapılacak genel seçim öncesi bürokrasiyi istifa rüzgârı sardı. Milletvekili adaylığı için kamuda çok sayıda istifa yaşanırken, aday olmak isteyen bürokratlar için süre bugün doluyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği için istifasının ardından bürokraside sürpriz istifalar dün de devam etti.
ÇÖZÜM SÜRECİNİN KİLİT İSMİ: MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ardından çözüm sürecinde oynadığı kilit rolle bilinen Adalet Bakanı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara da görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Boynukara'nın yanı sıra Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Hüseyin Yayman da milletvekilliği için görevinden istifa etti.
İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN YARDIMCISI: Türk bürokrasisindeki ilk başörtülü bakan yardımcısı olan Çiğdem Atabek'in de aday olmak için görevinden istifa etmesi bekleniyor. Aile Bakanlığı'ndan ayrıca müsteşar yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu'nun da yine vekillik için istifa edeceği belirtiliyor.
MALİYE MÜSTEŞARI DA İSTİFA ETTİ: İstifa edenler arasında yaklaşık 6 yıldır Maliye bürokrasisinin başında bulunan Müsteşar Naci Ağbal da bulunuyor. Kulislerde, Ağbal'ın milletvekili seçilmesi durumunda yeni hükümette ekonomide önemli görevler alacağı konuşuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Abdullah Kavaklı da aday adaylığı için istifa etti. Kavaklı, 2003-2007 yılları arasında TİKA Başkanlığı yapan Hakan Fidan ile Daire Başkanı olarak çalıştı.
ENERJİ BÜROKRATLARI: Siyasete girmek için bürokraside yaşanan yaprak dökümüne katılacak bir başka isim de Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci. Kilci'nin de istifa etmesi bekleniyor. Yine Enerji Bakanlığı'ndan istifa edecekler arasında TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç'ın ismi de geçiyor.
ULAŞTIRMA ESKİ MÜSTEŞARI DA SİYASET YOLUNDA: Siyasete girecekler listesinde Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Habib Soluk'un da adı geçiyor. Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Soluk da emekliliğini isteyerek, Müsteşarlık görevinden ayrılmıştı. TCDD'nin uzun yıllardır genel müdürlüğünü yapan eski bakan Binali Yıldırım'a yakınlığı ile tanınan TCDD genel müdürü Süleyman Karaman'ın da istifa edeceği kulislerde konuşuluyor. Ulaştırma'dan istifası beklenen bir diğer önemli isim ise Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan.
SGK BAŞKANI DA BEKLENİYOR: Çalışma Bakanlığı'ndan ise bakan yardımcısı Halil Etyemez'in görevinden ayrılması bekleniyor. En üst düzey kadın bürokrat olan SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın da istifa etmek üzere olduğu ve siyasete atılacağı kulislerde konuşuluyor.
BÜYÜKKAYA YENİDEN ADAY: AB Bakanlığı'nda, Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükaya da yeniden siyasete dönüyor. Daha önce AK Parti milletvekilliği yapan Büyükaya, daha sonra AB Bakan Yardımcısı olarak atanmıştı. Büyükaya, 1 Şubat itibarıyla istifa etmişti. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan da dün istifasını verdi.
KARDEŞ İYİMAYA DA GİRİYOR: AK Parti Ankara Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın kardeşi Osman İyimaya da siyasete giriyor. Osman İyimaya, siyasete girmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.
ÇEVRE BAKAN YARDIMCISI DA İSTİFA ETTİ: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Muhammed Balta, 7 Haziran seçimlerinde aday olmak üzere ayrıldı. Çevre Bakanlığı'ndan ayrıca, Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da siyasete girmek için istifa etti.
ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı görevinde 12 yıl boyunca danışmanlığını yapan Türker Yörükçüoğlu daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olmuştu. Yörükçüoğlu müsteşar yardımcılığı görevinden ayrılarak siyasete girmeye karar verdi.
TARIM DA HAREKETLENDİ: AK Parti hükümetinin iktidarı dönemindeki en eski müsteşar olan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da siyasete girmek için emekliliğini istedi. Mirmahmutoğulları bugünden itibaren emekliye ayrılıyor. Tarım Bakanlığı'ndan ayrıca personel genel müdürü Nizamettin Ekinci de görevinden ayrılanlardan.
KURTULMUŞ'UN DANIŞMANI ADAY OLUYOR: Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay milletvekili adayı olmak için istifasını hafta sonu açıklamıştı. Basın İlan Kurumu'nda yöneticilik yapan, aynı zamanda Numan Kurtulmuş'un da basın danışmanı da olan Mustafa Canbey de Balıkesir'den aday olmak için istifa etti.
RTÜK'TEN DE 2 İSTİFA: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Çakırtaş ve RTÜK Başkanlık Müşaviri Yaşar Uğurlu 7 Haziran seçimlerinde aday adayı olmak için RTÜK'ten istifa etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokraside istifa rüzgârı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN