Bürokraside önemli bir istifa daha

TCDD Genel Müdürü Karaman Milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti.

Giriş Tarihi: 10.2.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 13:22
Bürokraside önemli bir istifa daha
2002 Aralık ayından beri TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Karaman, siyasete atılmak amacıyla görevinden ayrıldı.

Karaman, 2003 yılından itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri başta olmak üzere 100'ü aşkın önemli demiryolu projesinde görev aldı.

Ak Parti Hükümetlerinin en fazla önem verdiği alanların başında gelen Demiryolu projeleri Karaman'ın başında bulunduğu ekip tarafından yürütüldü.Süleyman Karaman kimdir?

1956 yılında Erzincan'da doğan Süleyman Karaman, lise öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden 1978 yılında mezun oldu. 1981 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını "Üstün Başarı" ile tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanını aldı.

1979-81 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde motor, traktör ve ziraat makineleri konusunda prototip çalışmaları, iyileştirme faaliyetleri ve uygunluk testlerinin yapılmasında görev aldı. Karaman, 1984 yılına kadar doktora çalışmalarının yanı sıra aynı fakültede Araştırma Görevlisi olarak Teknik Resim ve Makine Bilgisi dersleri verdi.
1984-94 yılları arasında otomotiv yan sanayinde Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Otomotiv ana sanayinde kullanılan fren donanımları, kompresör, guvernör gibi ithal edilen yedek parçaların yerlileştirilmesi çalışmalarında bulundu.

1994 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Karaman, AKBİL uygulamalarının başlatılmasında katkıda bulundu. Modern ve şeffaf otobüs duraklarının İstanbul'a kazandırılmasında aktif rol oynadı. Otobüslerde ilk defa giydirme reklam uygulamasını başlattı.

Aynı dönemde, Avrupa ve Amerika'da çeşitli konularda çalışmalarda bulunan Karaman, seminerlere katkı verdi ve bildiriler sundu. Ayrıca, İSFALT, İSBAK, İSTON, İSMER ve BELTUR'da görev aldı.

Süleyman Karaman, evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokraside önemli bir istifa daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN