Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan otoriter bir lider mi?

Giriş Tarihi: 10.2.2015 11:56 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 13:20
Erdoğan otoriter bir lider mi?

Etyen Mahçupyan bugünkü yazısında hem Erdoğan hakkında “otoriter lider” eleştirilerini değerlendirdi hem de AK Parti seçmeni üzerindeki Erdoğan etkisinin analizini yaptı.

İşte Etyen Mahçupyan'ın bugünkü yazısından önemli bir bölüm:

ERDOĞAN OTORİTEYİ İNANDIRICI VE KUŞATICI BİR BİÇİMDE KULLANIYOR

"… AKP seçmeni öyle herhangi birinin kolayca yönlendirebileceği bir kitle değil. Tam da bu nedenle Erdoğan'ın liderliği son derece anlamlı ve kıymetli. Erdoğan birçoklarının kolayca yakıştırdığı gibi otoriter bir liderlik sürdürmüyor. Ama sahip olduğu otoriteyi inandırıcı ve kuşatıcı bir biçimde kullanmayı biliyor. Hitap ettiği insanların nasıl çoğullaştığını ve farklılaştığını görerek, nesiller arası değişimin etkilerini dikkate alarak ve partisini söz konusu olağan dışı dönüşümün etkilerine açık tutarak hayati bir taşıyıcılık işlevi yapıyor.

ERDOĞAN BU SAYEDE SAHİCİ OLUYOR

Bu süreçte Erdoğan'ın her söylediği söz veya aldığı karar tabii ki tam anlamıyla doğru olmayabiliyor. Karşıtları bu örnekleri dillerine dolayarak onu yıpratacağını sanıyorlar. Ama Erdoğan aldığı kararlarla kendisi arasına mesafe koymayı da başarabilen biri. Bu sayede sahici oluyor. Bu sayede siyasi sezgisini, sağduyusunu ve cesaretini AKP kitlesi için bir güvenceye dönüştürüyor.
Erdoğan'ın liderliği ve AKP'nin bizatihi dönüşüm macerası hafife alınabilecek bir mesele değil. Nasıl işlediğini ve niye başarılı olduğunu anlamak için ise toplumun sosyokültürel devinimini ve zihni dönüşümünü anlamak, kaygılarının ve ideallerinin farkında olmak lazım."

Kaynak: Etyen Mahçupyan/AKŞAM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan otoriter bir lider mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN