Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörle mücadele için uluslararası dayanışma

Türkiye'nin terörle mücadelede Kolombiya'nın yanında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz de 40 yıldır mücadele ediyoruz. Terörle mücadele, uluslararası dayanışma ile yürütülür

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Terörle mücadele için uluslararası dayanışma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelenin lokal bir konu olmadığını belirterek "40 yıldır biz de mücadele ediyoruz. Bize olan faturalarını bildiğimiz için, hangi ülke olursa olsun faturanın ne denli ağır olduğunun bilincindeyiz" dedi. Kolombiya'nın terörle mücadelesini desteklediklerini ifade eden Erdoğan, "Mevzi değil, mutabakat içinde, uluslararası dayanışma ile yürütüleceğine inanıyoruz" diye konuştu. Latin Amerika gezisinin ilk durağı Kolombiya'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon'la ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şunları kaydetti:
İLK ZİYARET MUTLULUĞU: Türkiye'den Kolombiya'ya cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret. Bu ziyareti gerçekleştirmiş olmaktan mutluyum.
YENİ SÜREÇ: Türkiye, Kolombiya arasındaki ziyaretlerin kararlılığına varmıştık. O zaman başbakan olarak görüşmüştüm. Şimdi ise cumhurbaşkanı düzeyinde yapıyoruz. Sadece cumhurbaşkanı düzeyinde değil parlamentolar arası, bakanlar arası ziyaretleri gerçekleştirmek sureti ile yeni süreci başlatalım istiyoruz. Karşılıklı büyükelçiliklerimizi açtık. Aramızdaki ilişkileri hızlandırmanın anahtar noktalarıdır.
KOLOMBİYA UMUT VERİYOR: Türkiye ile Kolombiya sorunları birlikte aşmak hedeflere beraber varmanın kararlılığı içindeler. Eğitim, askeri görüşmeler yaptık. Yedi önemli anlaşma imzaladık. Aramızdaki ilişkileri kararlı bir noktaya getirmiş oluyoruz. Kolombiya aslında hayali gerçeğe dönüştürüyor. Bölgesine umut ve heyecan aşılıyor. Türkiye olarak süreci yakından takip ediyor, her başarıdan ayrıca memnuniyet duyuyoruz.
TERÖRÜN FATURASINI BİLİYORUZ:
Terörle mücadele lokal değil. 40 yıldır biz de mücadele ediyoruz. Bize olan faturalarını bildiğimiz için, dünyada hangi ülke olursa olsun faturanın ne denli ağır olduğunun bilincindeyiz. Mevzi değil, mutabakat içinde, uluslararası dayanışma ile yürütüleceğine, aşılacağına inanıyoruz.
İNŞAAT ALANINDA HAZIRIZ: Türkiye olarak inşaat sektöründe dünyada önemli bir yere sahibiz, ilk üçteyiz. Altyapı ve üstyapı, kentsel dönüşüm çalışmalarında Türk müteahhit firmaları her türlü çalışma içinde yer alabilir.
THY İLE TURİST ARTACAK: THY'ye verilen trafik hakkı için teşekkür ediyorum. THY yönetimi ile görüştük. Rakımın yüksek olması sebebi ile teknik çalışmaları Kolombiya ile yapıp engeli aşalım diyorlar. Kolombiya'dan, 25 bin turist değil daha fazlası gelecektir. 12 yıl önce, 23 milyon turist vardı. Türkiye'ye gelen turist sayısı 42 milyona ulaştı, 40 milyar doları aştı. Gerçekten turizm için bacasız sanayi derler. Biz de turizme yönelik ciddi yatırımlar yapıyoruz.
TİKA OFİS AÇIYOR: Serbest ticaret anlaşması konusunda hassasiyetimizi söylüyorum. TİKA olarak ikinci ofisi burada açıyoruz. Dünya genelinde 49 ofis oluyor. Kolombiya ile kültürel eğitim her alanda işbirliği halinde olacak. Sosyal devlet olmanın bilincini birlikte yaşayacağız.
EXPO'DA YANIMIZDA OLUN: G20'de liderlik yapıyoruz. Şu anda Latin Amerika'da ilk ziyaret ettiğim ülke. Atacağımız adımlardan öte Expo 2016 Antalya fuarımız çok çok önemli. Biliyorum ki özellikle biyolojik tarımda Kolombiya dünyada farklı bir yere sahip ve bir numara. Bizim buradaki fuar buna yönelik. Bu fuar geçici olmayacak kalıcı olacak. Kolombiya'yı fuarda yanımızda aramızda görmek istiyoruz.

CALDERON: DÜNYANIN TANIDIĞI BÖLGESEL GÜÇ
Kolombiya Cumhurbaşkanı Calderon, Türkiye'nin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "İlk defa ülkemize Türkiye'den Cumhurbaşkanı seviyesinde katılım oluyor. Aynı zamanda ülkesinin G-20 Grup Başkanı sıfatı ile ülkemize geldi. Türkiye büyük reformlar ve atılımlar gerçekleştirdi. Özellikle tarımda Avrupa'da birinci sıraya yerleşti. Bu başarı hikayesini almak ve ülkemizde uygulamak istiyoruz. Barış sürecimizi tamamlamak ve ülkemizin kullanılmayan alanlarını da kullanmak istiyoruz. Terörle mücadele önemli bir başlık. Türkiye'nin bölgesel güç olarak karşımıza çıkması ve dünyaca tanınmış bölgesel güç olma önemi birlikte çalışmamız, dünya barışı için işbirliği yapma eylemlerimizi artırmamızı sağlayacak."

SARAYA SÜVARİLER EŞLİĞİNDE GELDİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kolombiya'daki resmi programına dün Simon Bolivar'ın büstüne çelenk koyarak başladı. Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelişinde ise Erdoğan'ın aracına süvari birliği eşlik etti. Devlet Başkanı Calderon, Erdoğan'ı sarayın bahçe kapısında karşıladı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından heyetlerini birbirine tanıtan Erdoğan ve Calderon, tören kıtasını selamladı. Erdoğan ve Calderon, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından savunma, kültür, ticaret, dışişleri, tarım konularındaki işbirliği anlaşmalarının imza törenine de katıldı.

MONDRAGON FAHRİ KONSOLOS OLUYOR
Galatasaray'ın Kolombiyalı eski kalecisi Faryd Mondragon'la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye hayranlığını yine dinledim. Mart ayında ziyaret edecekler. Kendisine fahri konsolosluk veriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörle mücadele için uluslararası dayanışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN