'den AB'ye rest

, -AB KPK toplantısını tek taraflı iptal etti.

Giriş Tarihi: 11.2.2015 11:42 Güncelleme Tarihi: 11.2.2015 13:46
Türkiye'den AB'ye rest
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) raporuna, "Ermeni soykırımı iddialarını" da içeren şekilde 442 değişiklik önergesi verilmesi ile Brüksel arasındaki gerilimi artırdı.

18-19 Şubat'ta İstanbul'da yapılması kararlaştırılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı iptal edildi. Hürriyet'in haberine göre, Toplantıyı Türkiye'nin tek taraflı olarak iptal ettiği ortaya çıktı. Ankara'nın bu kararı, AP'nin Türkiye raporuna verilen soru önergelerine diplomatik tepki olarak değerlendirildi.

AP'deki Hıristiyan Demokrat Türkiye raportörlerinden Alman Renate Sommer, Türkiye'nin son anda toplantıyı iptal ettiğini duyurarak, "Bu anlaşılmaz bir tutum" dedi. Türkiye'yi sert dille kınayan bir açıklama yapan Sommer, Türk hükümetinin özellikle basın özgürlüğü ve Kıbrıs konularında Avrupalı parlamenterlerden gelecek sert eleştirilerden çekindiği için toplantıyı tek taraflı olarak iptal ettiğini savundu. AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swaboda da dün akşam geç saatlerde Twitter hesabından "İstanbul'da hava siyasi açıdan da soğuk. Buna rağmen diyalog ve tartışmalar için kanalları açık tutmalıyız" mesajını yazdı.

İşte Paralel Yapı'nın dünya imamları
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den AB'ye rest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN