Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sömürgeci zihnin eseri

Giriş Tarihi: 12.2.2015 10:10 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 10:11
28 Şubat sömürgeci zihnin eseri

1999 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk kez başörtülü olarak giren, ancak sürecinin baskı ortamında protesto edilerek Parlamento’dan dışlanan , postmodern darbeyle hâlâ tam olarak yüzleşilmediğini söyledi.

Uzun süre ABD'de akademisyen olarak çalıştıktan sonra döndüğü Türkiye'de Üsküdar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görev alan, aynı zamanda Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (PAMER) başkanlığını yapan Kavakçı, "Ülkemizdeki batılı zihin, başörtülü insanlara anomali olarak baktı" dedi. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, sürecinin sömürgeci batılı zihnin eseri olduğunu söyleyen Kavakçı, "28 Şubat'ı başımıza bela edenler, oryantalist değerler sistemine gönül vermiş Türkiye içindeki sömürgeci zihindi. Bu sömürgeci zihin, 'bunlar kan emici vampirler' tanımlamasını kullanabilmiştir. Bu tamamen oryantalist bir zihin. Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'in, başını örten kızlara 'Suudi Arabistan'a gidin' göndermesi de içimizdeki oryantalizmin örneklerinden" dedi.

BAŞÖRTÜLÜ ARTACAK

Geçmişte başörtülü olarak girdikten sonra adeta kovulduğu Meclis'te artık başörtülü milletvekillerinin bulunmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Kavakçı, "Benim tahminimce sayı daha fazla artacak ve başörtülü kadınlar daha fazla siyasette olacaklar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat sömürgeci zihnin eseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN