Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de yeni seçim süreci

'nde başkanlık seçiminin ardından bu kez yeni seçim süreci başlıyor.

Giriş Tarihi: 12.2.2015 12:02
AYM'de yeni seçim süreci
'nin iki başkanvekilinin de göre süresi doluyor. Bu tarihlerden önceki 2 ay içinde yeni başkanvekilliği seçimi yapılacak. Başkanvekili Serruh Kaleli'nin başkanvekilliği için görev süresinin 14 Nisan 2015'te dolması nedeniyle bu tarihten önceki iki ay içinde seçim yapılacak. AYM'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun gereği, başkanvekilliği görevinin sona ereceği tarihten önceki iki ay içerisinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor.

GİZLİ OYLA VE SALT ÇOĞUNLUKLA SEÇİLİYOR

Başkanvekilleri, üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için seçiliyor, süresi bitenler yeniden seçilebiliyor. Serruh Kaleli'nin başkanvekilliğindeki görev süresi, 14 Nisan 2015'te doluyor. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın, 15 Şubat'tan itibaren belirleyeceği bir günde Kaleli'nin yerine başkanvekili seçimi yapılacak.

BAŞKANLIK İÇİN ARSLAN'LA YARIŞMIŞTI

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçiminde Zühtü Arslan ile yarışan Serruh Kaleli, 6 oy almıştı. Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapan Kaleli, Anayasa Mahkemesi Üyeliğine 19 Temmuz 2005'te seçilmişti. 14 Nisan 2011'de Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilen Kaleli, bireysel başvuruları karara bağlayan Birinci Bölümün de başkanlığını yürütüyor.

Kaleli, yeniden başkanvekilliğine aday olmazsa, Anayasa Mahkemesi Üyesi olarak görev yapacak.

ALTAN'IN GÖREV SÜRESİ EKİMDE DOLUYOR

Diğer Başkanvekili Alparslan Altan ise 26 Ekim 2011'de Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilmişti. Altan'ın da 26 Ekim 2015'te sona erecek görev süresinin ardından yeni Başkanvekili için seçime gidilecek. Alparslan Altan, Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümünün başkanlığını yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'de yeni seçim süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN