'de 'fermuar' sıkıntısı

Giriş Tarihi: 12.2.2015
CHP'de 'fermuar' sıkıntısı

Tüzüğe aykırı olarak kontenjan artırıp 110 milletvekili adayını belirlemek üzere söz sahibi olan Kılıçdaroğlu, örgütün 'ön seçim' taleplerini 'fermuar' yöntemiyle bastırmayı hedefliyor

Her fırsatta partisinin genel seçimlerde adayları ön seçimle belirleyeceğini söyleyen ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da 'ön seçim' çağrısında bulunan Genel Başkanı , tüzükte yüzde 85 olarak belirtilen ön seçimden çark etmenin yollarını arıyor. Tüzüğe aykırı olarak yapılan yönetmelik değişikliğiyle kontenjanını artıran ve 110 milletvekili adayını belirlemek üzere söz sahibi olan Kılıçdaroğlu, örgütün ön seçim taleplerini 'fermuar' yöntemiyle bastırmayı hedefliyor. Parti Meclisi'nde yapılan yönetmelik değişikliğinin iptali için dava açan eski PM üyesi Levent Eyipişiren, CHP'nin seçimlere katılamama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek parti yönetimini 'kumar' oynamakla suçladı. Eyipişiren, Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin ön seçim aldatmacası içinde olduğunu, asıl yapılmak istenenin 'eğilim yoklaması' olduğunu savundu.

CHP'DEN MESUT YILMAZ'IN OĞLUNA VEKİLLİK TEKLİFİ - TIKLAYIN

CHP'DEN O PARTİYE 'SEÇİM' ZİYARETİ - TIKLAYIN


KONTENJAN YÜZDE 20

7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesinde CHP'de aday belirleme yöntemine ilişkin tartışmalar sürüyor. Aralık ayında yapılan Parti Meclisi toplantısında tüzüğü yönetmelik değişikliğiyle delen Kılıçdaroğlu ve parti yönetimi ise aday belirleme yöntemine ilişkin farklı strateji arayışını sürdürüyor. Her fırsatta parti içi demokrasiden bahseden ve ön seçim sözü veren Kılıçdaroğlu, yapılan yönetmelik değişikliğiyle Siyasi Partiler Yasası'nda yüzde 5 olan aday belirleme kontenjanına yüzde 15 daha eklerken eski PM üyesi Levent Eyipişiren tarafından mahkemeye taşınan değişiklikle 110 civarında adayı belirleme yetkisi almış oldu. Örgütlerin ön seçim taleplerine rağmen kontenjanını artıran Kılıçdaroğlu tepkileri ise fermuar yöntemiyle aşmayı hedefliyor.

"VEKİLLERE İHTİYAÇ VAR"
Kamuoyuna yaptığı açıklamalarda yüzde 85 oranında ön seçim yapılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, kapalı kapılar ardındaki görüşmelerde ise 'kontenjan'la ilgili görüşlerini dile getiriyor. Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun kendisiyle görüşen aday adaylarına da "yeni dönemde komisyonlarda çalışacak, aktif milletvekillerine ihtiyacım var. Bunu da ancak kontenjanla sağlayabiliriz" dediği kaydediliyor.

"GAZINI ALMAK İÇİN"
Eski milletvekili Şahin Mengü de "Gerçekten ön seçim yapacak olsalardı yönetmeliği değiştirmezlerdi. Samimi değiller. Şimdi yüzde 5 kontenjanı vardı buna yüzde 15 daha ekledi ve 110 milletvekili adayını belirleme yetkisi aldı. Bunlar sadece ön seçim diyerek örgütlerdeki ve tabandaki infiali önlemek, gazını almak istiyorlar" dedi.

FERMUAR YÖNTEMİ
Fermuar yöntemine göre ön seçim yapılacak yerlerde 1, 3, 5, 7'nci sıralarda genel merkezin istediği adaylar, 2, 4, 6, 8 ve daha üstündeki sıralarda ise örgütlerin istediği adaylar bulunacak. Bu sayede Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin belirlediği adaylar ön seçim sandığında avantajlı olacak. Kılıçdaroğlu kontenjanını ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerle partisinin güçlü olduğu illerde kullanmayı planlarken örgütün fermuar yöntemine de tepki gösterdiği kaydediliyor. Ön seçim ve merkez yoklaması yapılacak illere ilişkin belirleme ise 15 Şubat'taki Parti Meclisi toplantısında yapılacak.

'YÖNETİM KUMAR OYNUYOR'
Yönetmelik değişikliğinin iptali için dava açan eski PM üyesi Levent Eyipişiren ise Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine sert tepki gösterdi. Asliye hukuk mahkemesinde açtığı davada, CHP genel merkezinin savunmasını verdiğini ve hâkimin kararının beklendiğini belirten Eyipişiren YSK'ya da başvurduğunu söyledi. CHP'nin tüzüğe ve siyasi partiler kanununa aykırı şekilde yapılan yönetmelik değişikliği nedeniyle seçime katılamama riski bulunduğunu ifade eden Eyipişiren parti yönetimini ise 'kumar' oynamakla suçladı. Eyipişiren "Davayı kaybedersek aslında partinin lehine bir sonuç çıkacak. Bu işin siyasi boyutu ancak itirazlarımızı sürdürüyoruz. Fermuar yöntemiyle sözde ön seçim yapılacak yerlerde ilk sıraları kontenjanla belirleyecekler, örgüte de seçilemeyecek adayları listeye koymak düşecek. Bunun neresi parti içi demokrasi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de 'fermuar' sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN