Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel böcekler Romanya'da yakalandı!

Giriş Tarihi: 12.2.2015 20:54 Güncelleme Tarihi: 13.2.2015 03:07
Paralel böcekler Romanya'da yakalandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili Romanya'da yakalanan iki zanlının ilk görüntülerine A Haber ulaştı.

Emniyet Müdürü Sedat Zavar ile Polis Memuru İlker Usta'nın Romanya'da tutuklandıktan hemen sonra kaydedilen görüntüleri A Haber ekranlarında yayınlandı.


HAVAALANINDA YAKALANDILAR


A Haber'e ulaşan görüntülerde Romanya'daki havaalanında pasaport kontrolü yapılırken yakalanan Emniyet Müdürü Sedat Zavar ve Polis Memuru İlker Usta kar maskeli polislerce bir binaya götürülüyor. Elleri kelepçeli olan polislerin Romanya hükümetinden sığınma talebinde bulunduğu öğrenildi. Türkiye, böcek zanlıları Emniyet Müdürü Sedat Zavar ve Polis Memuru İlker Usta'nın iadelerini istemişti.

İki zanlı eşleri için pasaport müracaatı yaptıklarında ilk takibe yakalanmıştı. Milli istihbarat Teşkilatı da bu noktadan sonra devreye girmişti. Ve zanlılar adım adım takip edilmişti.

O HAİNLERİ İLK ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI


Zanlıların Romanya'da tutuklandığını ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da yaptığı bir konuşmada, "Benim ofisimi dinleyenlerden iki tanesi Romanya'da yakalandı. Önce Hırvatistan, oradan kaçtı Macaristan oradan kaçtılar ve Romanya'da yakalandılar. Şimdi ilişkilerimiz devam ediyor. Bir an önce onların Türkiye'ye iadesini istedik. temenni ederim ki en kısa zamanda iadeleri gerçekleşir" demişti.

HAKLARINDA TUTUKLAMA KARARI VAR


Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi söz konusu olayla ilgili davada verdiği ara kararda sanıklardan Serhat Demir, Sedat Zavar ve İlker Usta hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yolladığı belgeye dayanarak yurt dışında bulundukları soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla saklanmaya çalıştıkları kanaatine vararak "kaçak" olmaları sebebiyle "tutuklama" kararı almıştı.

İddianamede, 13 zanlıdan ikisi olan Zavar ve Usta'ya, "Başbakan'ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisinin özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaları kaydetmek" suçları yöneltiliyor. ve 21'er yıldan 36 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetleri talep ediliyor.

PEKİ ZANLILAR NASIL KAÇTI?


İstihbarat teknik şube eski müdürü Ali Özdoğan ile Sedat Zavar soruşturmada önce gözaltına alındı, sonra bırakıldı. Ardından Zavar, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile 10-15 ocak 2011 tarihleri arasında Amerika'da düzenlenen High Teac Road Fuarı'na gönderildi. Özdoğan da 28 Şubat-12 Mart 2011 tarihleri arasında Almanya'ya gönderildi. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Serhat Demir ise kararın verildiği dönemde Fransa'da görevli bulunuyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel böcekler Romanya'da yakalandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN