Neredesin Başkan

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Neredesin Başkan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de eğitim gören Suriyeli 3 gencin katledildiği İslamofobik cinayet karşısında sessizliğini koruyan Beyaz Saray'a tepki gösterdi: Hiçbir açıklama yapmamaları manidar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen Suriyeli Müslüman 3 gençle ilgili sessiz kalan ABD Başkanı Barack Obama'ya tepki gösterdi. Öldürülen 3 gencin terörist olmadığını, seçkin bir ailenin tahsil gören çocukları olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Obama'nın, Biden'in, Kerry'nin hiçbir açıklama yapmamış olması manidardır. Ben buradan Obama'ya sesleniyorum. Neredesin Başkan? Kerry, Biden neredesiniz? Sessiz kalırsanız, dünya da size sessiz kalır" dedi. Latin Amerika seyahatinin üçüncü ve son durağı Meksika'da bulunan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Nieto ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şu mesajları verdi:
ANLAŞMA İMZALANDI: Dünyanın büyük ekonomileri arasında yer alan iki ülke olarak neler yapabiliriz bunları konuştuk. Çok taraflı platformlarda zorunluluk üstlenen iki ülke. 21. yy için stratejik işbirliği ve ortaklık çerçeve anlaşmasını imzaladık. Bu sefer de ortak hedeflerimize ve işbirliğimize ilişkin deklarasyon imzaladık.
MANİDAR SESSİZLİK: Şu anda çok yakın olduğum için Amerika'ya, ondan dolayı bunu burada ifade etmek istiyorum. Carolina'da 3 Müslüman'ın öldürülmesi noktasında özellikle Başkan Obama'nın, (Başkan Yardımcısı) Biden'ın, (Dışişleri Bakanı) Kerry'nin hiçbir açıklama yapmamış olması çok manidardır.
ONLAR TERÖRİST DEĞİL: Bu 3 insan terörist değil. Bu 3 insan aileleri itibariyle Suriyeli Müslüman. Babaları, anneleri, hepsi seçkin, yetişmiş, doktor insanlar. Bu gençler de diş hekimliğinde okuyan, aynı zamanda mimarlık tahsili gören gençler. Bunlar, 3 kardeş, evlerinde öldürülüyor. O ülkenin sorumlusu olan Başkan, onlarla ilgili bir açıklama yapmıyor.
DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR: Şimdi ben Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanı'na, Biden'a sesleniyorum 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız, dünya da size her zaman sessiz kalacaktır ve diyorum ki; unutmayın, dünya 5'ten büyüktür. Ölenlere rahmet diliyorum, öldürenleri de lanetliyorum.

NİETO'YU RİZE'YE DAVET ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Nieto tarafından onuruna verilen yemeğe de katıldı. Yemeğe Nieto'nun, Erdoğan'ın memleketi Rize hakkındaki sözleri damga vurdu. Nieto, "Karadeniz kıyısında dağlara doğru yükselen çayı ile ünlü bir köy var. O şehirde çok özel olağanüstü taş bir köprü var. Siz o köprü gibi sağlam köprüler kurmaya geldiniz" dedi. Erdoğan da "Nieto köyümden bahsetti. Demek ki bir daha gelişinizde köyüme gitmek, o köprüyü, dereleri, farklı doğayı görmek gerekir" diye konuştu. Erdoğan'ın ziyaretinin ilişkileri daha da güçlendireceğini söyleyen Nieto, "Tüm dünyaya yeni Türkiye'nin yüzünü göstermektesiniz, sizi tebrik ediyoruz" dedi.

'VİZELERİ KALDIRALIM'
Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini kaydeden ve vizelerin kaldırılmasının ilişkileri daha da hızlı geliştireceğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "2017 diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 90. yıldönümü. 2017 ya da 2018 yılını kültür yılı ilan edelim. Vatandaşlarımızın rahat gidiş gelişini sağlayalım hatta vizeleri kaldıralım. THY konusunu görüştük. İyi niyetle yaklaştılar. En kısa zamanda Havana, Meksiko City uçuşu adımları atılabilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neredesin Başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN