Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil’de gündem müzakere süreciydi

Giriş Tarihi: 14.2.2015 12:46 Güncelleme Tarihi: 14.2.2015 12:46
Kandil’de gündem müzakere süreciydi

HDP heyeti Öcalan ve Akdoğan’la yaptığı görüşmelerin ardından Kandil’e gitti. KCK yönetimiyle yapılan görüşmede, hükümetin somut adımlar atması talebi yinelendi

PKK'nın silah bırakma aşamasında olduğu iddaları sürerken, Kandil'e giden heyet KCK yönetimi ile kapsamlı görüşme yaptı. Görüşmede sürece yönelik Öcalan'ın yapacağı iddia edilen "tarihi nitelikteki" açıklama ve iç güvenlik paketi ele alındı.

Örgütün silahsızlanmasına yönelik iddialar ise örgüt kaynakları tarafından henüz doğrulanmadı.

Pervin Buldan, İdris Baluken, Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'tan oluşan heyet üyeleri, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptığı son görüşmeden edindiği hükümetin yanıtı ile dün Kandil'e gitti.

KCK yönetimi ile bir araya gelen HDP heyeti, İmralı'da yürütülen görüşmelerin geldiği aşama, hükümet yetkilileri ile yapılan görüşmelerin sonuçları ve Öcalan'ın sürece yönelik verdiği mesajları iletti. Çözümde "en önemli aşama" olarak gösterilen ve Öcalan'ın açıklaması ile nihai çözüme doğru yol alması beklenen sürecin iki noktada tıkandığı öne sürülüyor. Nihai silahsızlanmaya kadar gidecek süreçte hükümet, Öcalan'dan örgüte önce kapsayıcı "silahsızlanma" çağrısı yapmasını istiyor. Ancak örgüt bu çağrıya "Müzakerenin başlaması ve hükümetten beklenen adımların atılması" şartı ile yanıt veriyor. Örgüt ayrıca süreç önünde engel olarak gördüğü güvenlik paketinin kaldırılmasını istiyor. Örgüt, silahsızlanma konusunda, hükümetten istenen taahhütlerin yerine getirilmesi halinde kısa sürede adım atılacağını belirtiyor. Öcalan'ın Nevruz'da silahsızlanmayı sağlayacak açıklamayı yapmasının hükümetin talebe kısa sürede yanıt vermesi ile mümkün olacağı ifade ediliyor.

?Bu arada gözler taraflar arasında mutabakatın sağlanması durumunda yapılacak ortak açıklamaya çevrilmiş durumda. Bu konuda hükümet ile HDP heyeti arasında görüş birliğine varıldığı ileri sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil’de gündem müzakere süreciydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN