Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'nın amacı: Alternatif devlet

Telekulakçı polislerin dosyasında Paralel örgütü anlatan emniyet raporunu, savcılık delil kabul etti. Rapora göre örgütün amacı, anayasal kurumları ele geçirmek, devlete alternatif bir sistem kurmak

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Paralel Yapı'nın amacı: Alternatif devlet
İstanbul Savcılığı, Gülen Örgütü'nün kuruluşu, amacı, stratejisi, yapılanması ve faaliyetlerini ilk kez anlatan Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı raporunu delil kabul etti. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nca hazırlanarak savcılığa gönderilen rapora göre, örgüt Fethullah Gülen tarafından İzmir Kestanepazarı'nda görev yaptığı dönemde kuruldu. Faaliyetlerini daha ziyade 13-18 yaş grubu üzerinde yoğunlaştırdığı belirtilen raporda, Gülen'in kayda alınan vaaz ve konuşmaları, sohbet toplantıları ile düzenledikleri yaz kamplarında gündeme getirdikleri görüşlerinin, sempatizan gruplarına ulaştırıldığı kaydedildi. Fethullah Gülen'in görünen ve örtülü 2 temel amacı bulunduğuna dikkat çekilen raporda, asıl amacın Türkiye'de devletin bütün anayasal kurumlarını, güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirmek, aynı zamanda uluslararası düzeyde büyük ve etkili bir siyasi - ekonomik güç haline gelmek olduğu belirtildi. Raporda örgütün, mevcut sistemi yıkıp yerine, devlet modeline uygun bir örgütlenme ile devlete alternatif bir sistem kurmayı hedeflediği de kaydediliyor. Kuruluş aşamasında, örgüt faaliyetlerinin legal görünümlü kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla yürütüldüğü; dershaneler, özel kolejler, yurt ve öğrenci evleri ile eğitim faaliyetleri gerçekleştirildiği kaydedilen raporda, televizyon, radyo, gazete, dergi gibi iletişim alanındaki faaliyetlere ağırlık verildiği belirtildi. Finansal kaynaklar ise şöyle sıralandı:

KOD İSİM VE BAĞLILIK YEMİNİ

Gruba mensup şirketler,
Basın-yayın gelirleri,
Okul, yurt ve pansiyonlarda öğrencilerden alınan paralar,
Toplanan kurban derileri ve sempatizan iş adamlarının destekleri,
Örgüte üye olan kişilerden himmet adı altında alınan paralar. Devletin kritik noktalarında görev alan örgüt mensuplarının kod isim kullandığı, örgüte bağlılık vurgusu yapılan bir metin doğrultusunda kutsal değerler üzerine yemin ettirilerek örgüt liderine koşulsuz sadakatleri sağlandığı raporda anlatıldı. Örgütün, elindeki ekonomik gücün yanı sıra devletin hassas ve etkili kurumları içindeki kadrolarının sağladığı avantajlardan faydalanıp siyasal operasyonlara kalkışmakta, hatta devletten bağımsız bir dış politika izlediği de belirtildi. Raporda örgütün nihai amacı da, "Yasal olmayan faaliyetlerle (Şantaj, tehdit, yasadışı dinleme vb.) devlet otoritesini kendi amaçları doğrultusunda baskı altına almak, yönlendirmek ve devlet otoritesini ele geçirmek" diye anlatıldı. Örgütün, kolluk ve yargı içinde yer alan mensupları tarafından kurgulanmış soruşturmaların sahte ihbar mektupları, yasadışı dinlemeler, sahte deliller üzerine inşa edildiği belirtilen raporda, bu sayede verilen mahkûmiyetlerle başta yargı olmak üzere kamu kurumlarına duyulan güvenin yok edildiği, kendilerinden olmayanlara karşı yürütülen baskı, korkutma ve tehdit faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi. Raporun netice bölümünde ise, "Fethullah Gülen Örgütü" isimli yapılanmanın devletin ve cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek amacıyla kurulmuş terör örgütü niteliğinde bir yapı olduğu vurgulandı. Savcılık söz konusu raporu dosyaya delil olarak koydu.

ÖRGÜT HİYERARŞİSİ NASIL İŞLİYOR?
Raporda, örgütün Fethullah Gülen'e doğrudan bağlı; "Tayin Heyeti, İstişare Kurulu, Mollalar Grubu ve Meclis" birimleri tarafından sevk ve idare edildiği; talimatların, hiyerarşi içinde Dünya İmamı, Bölge İmamı, Ülke İmamı, İl İmamı gibi cemaat mensupları tarafından yerine getirildiği yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'nın amacı: Alternatif devlet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN