yapının Kuzey 'ta angajmanları olabilir

Bakan Yıldız, Kuzey 'ta yapının enerji projelerini engellenmeye çalıştığı iddiasına, "Angajmanları olabilir müsaade edemeyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 14.2.2015 15:49 Güncelleme Tarihi: 14.2.2015 17:43
Paralel yapının Kuzey Irak'ta angajmanları olabilir
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , " yapı, sermaye noktasındaki hassasiyetini Kuzey 'ta da göstermiş olabilir. Orada da bir kısım eğilimleri olmuş olabilir. Kuzey Irak'ta bazı angajmanları mümkün olabilir ama biz bunların Türkiye'ye aktarılması ve Türkiye'de ve doğalgaz yapısının oluşmasına bu manada tabii ki müsaade edemeyiz" dedi.

Yıldız, Kütahya Valiliğini ziyaretinde bir gazetecinin Kuzey Irak'taki enerji faaliyetleriyle ilgili sorusu üzerine, bölgede 51 tankerin yüklendiğini ve 42 milyon varillik kapasiteye ulaşıldığını bildirdi.

Gerek Kuzey Irak'ın, Erbil'in, gerekse Bağdat'ın petrollerinin herhangi bir ayrım yapmaksızın günlük 425-450 bin varillik üretim ve iletiminin söz konusu olduğunu belirten Yıldız, "Her zaman söylüyoruz; bu petrol, Türkiye'nin petrolü değil, bu petrol Irak'ın petrolüdür ve Irak adına yapılan bir ticarettir. Bunun ihale edilmesi, dünya pazarlarına satışı ve bunlarla alakalı bütün gelirler Irak halkına aittir. O yüzden biz, Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattıyla beraber bu işleme devam ediyoruz. Her bir yaptığımız işlemin de Irak'ın normalleşmesi adına yapılan işlemler olduğunu bilmemiz lazım" ifadesini kullandı.

Daha sonra Yıldız'a, "Kuzey Irak'ta paralel yapı tarafından enerji projelerinin engellenmeye çalışıldığı iddiası" hatırlatıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının Kuzey Irak'ta angajmanları olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN