Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cuntayı deşifre eden ajan öldü

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Daire Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak (81) İstanbul'daki evinde dün öldü. 12 Mart muhtırasında cuntayı deşifre eden Kaynak yarnı son yolculuğuna uğurlanacak

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Cuntayı deşifre eden ajan öldü
O, 12 Mart muhtırasında cuntayı deşifre eden adamdı. Kuleli Askeri Lisesi'ne gitti, Harp Okulu'nu bitirdi. Ardından askerliği bırakıp, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde asistanlığa başladı. Doktor oldu. Bir yıl sonra da hayatının dönüm noktasını yaşadı.

ÇAY İÇERKEN AJAN OLDU
O gün Beyazıt Camisi avlusundaki Çınaraltı Kahvesi'nde çay içiyordu. Biri izin istedi ve masasına oturdu. Kaynak'a "MİT'ten geliyorum" dedi. Ve sordu: "MİT iktisat bilgini takdir ediyor. Bu konuda teşkilata danışmanlık yapabilir misin?" Kaynak, bu durum için sonradan "Ajanlık önerdiklerinin farkındaydım ve kabul ettim" dedi. Niçin kabul ettiğini bilmiyordu. Evliydi ve iki çocuğu vardı. O günden sonra hayatı birden bire değişti. Artık ailesinden gizlediği şeyler vardı.Üniversitedeki işi sürdü.

ÖRGÜTLERE SIZDI
12 Mart muhtırasının ardından yurt dışına çıkan komünist Mihri Belli'nin kontrolündeki Milli Demokratik Devrim Derneği'nde yönetici oldu. İşsizlik ve Pahalılıkla Mücadele Derneği'nde ikinci başkan, Türk hukuçu ve siyaset bilimci Tarık Zafer Tunaya'nın yönettiği Devrim Ocakları'nda yönetim kurulu üyesi, Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı'nda Tarım Komisyonu Başkanı, DİSK'e bağlı bir sendikada müşavir, sonradan Dev Genç olan Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda İktisat Kulübü Fikir Başkanı olarak görev aldı. Sosyalist Kültür Derneği üyesiydi. Solun birçok cephe örgütüne sızdı.Gün geldi; çevresi onu istihbarat toplamakla, kışkırtıcı olmakla suçladı. Ama o tercih ettiği yolda yürümeye devam etti.

TEDAVİ GÖRÜYORDU

Geçen yıl kısmi felç geçiren ve bir süredir evinde tedavi gören Kaynak'ın cenazesi, Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

12 MART'TA DEŞİFRE EDİLDİ
12 Mart 1971'de muhtıra verdi. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel istifa etti. Türkiye'de siyasi krizin alevlendiği günlerde Kaynak'ın istihbaratçı olduğu ortaya çıktı. Kaynak o yıl 9 Mart'taki darbe girişimini deşifre ettikten sonra, kendi tabiriyle MİT tarafından "İşte bu" diye gösterildi. "Kendi istihbarat servisi tarafından deşifre edilen bir ajan" durumuna düşen Kaynak, 12 Eylül darbesinin yaşandığı yıl MİT'ten ayrıldı. 1989'da profesör olan Kaynak, Gazi Üniversitesi'nde ders verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cuntayı deşifre eden ajan öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN