'nın bilirkişi raporu mahkemede

nda dijital delillerle ilgili bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda, 5 no'lu diskteki dosyaların başka bir ortamdan kopyalandığı, 11 ve 17 no'lu CD'lerin de oluşturma tarihlerinde çelişki olduğu yazıyor.

Giriş Tarihi: 16.2.2015 17:32 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 18:29
Balyoz Davası'nın bilirkişi raporu mahkemede
Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından yeniden görülen 'Balyoz Planı' davasında, dijital delillerle ilgili istenen bilirkişi raporu, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Mahkemenin görevlendirdiği İstanbul Teknik Üniversitesi'nden üç kişilik bilirkişi heyeti, hazırladıkları 132 sayfalık raporu mahkemeye sundu.

Raporda, "5 no'lu sabit diskteki suça konu bütün dosyaların, başka bir kaynak ortamdan kopyalandığının belirlendiği" ve "11 ve 17 no'lu CD'lerde dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihi ile ilk kullanılma tarihleri arasında çelişkiler olduğu" yazıyor.

Raporun tek sayfalık özet kısmında, "11 ve 17 nolu CD'ler üzerindeki incelemelerimizde, CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihi üst verileri ile dosyaların içlerinde yapılan arama neticesinde tespit edilen Calibri ve Cambria yazı tiplerinin ve Office open XML referanslarının Microsoft Office yazılımlarda ilk kullanılma tarihleri arasında çelişkiler bulunduğu ve dolayısıyla CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat üst verilerinin gerçek oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat bilgilerini yansıtmadığı görülmüştür" denildi.

BAŞKA BİR KAYNAKTAN KOPYA

Bilirkişinin Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 no'lu sabit harddisk üzerinde yapılan incelemelere ilişkin ise, "Harddiskin SİSTEM bölümündeki işletim sistemi 28 Temmuz 2009 günü devre dışı kaldıktan sonra harddisk işletim sistemi tarihi güncel olmayan bir ya da birden fazla bilgisayara takılıyken, harddiskin data bölümüne suça konu bütün dosyaların farklı tarihlerde görünecek biçimde başka bir kaynak ortamdan (Disk,cd, dvd, flaş bellek) kopyalandığı belirlenmiştir. Kopyalanan dosyaların oluşturulma tarih ve saat bilgileri gerçek oluşturulma tarih ve saat bilgilerini yansıtmamaktadır. İKK klasöründeki bazı word belgelerinde de calibri yazı tipi belirlenmiştir. Bu belgelerin son değiştirilme tarihleri Calibri yazı tipinin Office 2007 Beta sürümü içinde kullanıma çıktığı 16 Kasım 2005 tarihinden öncesidir" ifadelerine yer verildi.

Mahkeme heyetince değerlendirilen bilirkişi raporu, taranarak dijital ortama aktarıldıktan sonra avukatlara verilmeye başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz Davası'nın bilirkişi raporu mahkemede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN