Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalın: Yeni Türkiye'nin yolu köklerimizde

Giriş Tarihi: 16.2.2015 14:00 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 14:04
Kalın: Yeni Türkiye'nin yolu köklerimizde

Uluslararası Vuslat Derneği tarafından düzenlenen "Ufuktaki Yeni Türkiye" konulu konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi , “Derin köklerimizle bir medeniyet oluşturma ilişkisini doğru kurabildiğimiz zaman Yeni Türkiye’yi inşa etme imkanımız mutlaka olacak demektir” dedi.

Sivil toplum örgütü Uluslararası Vuslat Platformu tarafından İstanbul Üsküdar Nakkaştepe'de gerçekleştirilen ve açılışı Kur'an-ı Kerim'le yapılan program, Uluslararası Vuslat Derneği Başkanı Mimar Hamza Cebeci'nin hoş geldiniz konuşmasıyla başladı.

KÖKLERLE BAĞ YENİ SÜRECİ DOĞURDU

Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi , Yeni Türkiye'nin köken ve ufuk kavramları ekseninde sosyal ve irfani yansımaları üzerinden bir değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin Cumhuriyet dönemi ile birlikte sathi bir modernleşmeye giriştiğini belirten Kalın, köklerimizden radikal kopuşun Türkiye'yi beklemeyen ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

Türkiye'nin, kökleri ile kurduğu bağ dolayısı ile Günümüzde yeni bir süreci yaşadığını vurgulayan Kalın, geleneksel ve modern değerlerle sentezlenen yeni muhayyilenin batı merkezci algıdan öte kendi öz değerlerine uygun bir biçimde inşa edilmesi gerektiğinin altını çizerek, Yeni Türkiye'nin irfan medeniyetine odaklanmasının önemine işaret etti.

AŞK-I İLAHİ OLMADAN AŞK-I İNSANİ EKSİK OLUR

Yeni Türkiye'nin ufku açısından özgün ve anlamlı bir hayat için; doğru tanımlanmış, temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alındığı yeni bir yönetim sistemi ile bunun dayanağını teşkil eden sivil bir anayasanın gerekliliğini dile getiren Büyükelçi Kalın; 'Büyüyen, güçlenen ve bölgesinde aktör olan Türkiye'nin, ancak aynı yürüyüşte müttefik olan erdemli insanların bir araya gelmesiyle mümkün olabileceğini' belirtti.

Estetik, kültür, bilim, sanat, spor, insan ve uluslararası ilişkiler alanında Yeni Türkiye'nin hikmet ve idrak ile yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan İbrahim Kalın; aşk-ı ilahi olmadan aşkı insaninin eksik olacağınının da altını çizdi.

KONFERANSI ÖNEMLİ İSİMLER TAKİP ETTİ

Konferansı izleyenler Arasında Prof. Dr. Alaattin Arpacı, Prof. Dr. Ali Ata, Prof. Dr. Faruk Şen, Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Nihat Temel, Prof. Dr. Recep Güloğlu, Prof. Dr. Talip Küçükcan, Prof.Dr. Muhammet Tekin,

Prof.Dr. Muharrem Tosun,Prof. Dr. Ali Köse, Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, Prof. Dr. Erdoğan Gürman, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Sakarya Hendek Belediye Başkanı Ali İnci,Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Sivas Milletvekili Ali Turan ,Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Emekli Yargıtay Yönetim Kurulu Üyesi - Türkiye Adalet Akademisi Eski Başkanı kamil Acar , Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, Emekli Savcı Hasan Şahin, İşadamı Bekir Cansu, Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan, Gazeteci Yazar Ekrem Kızıltaş, Gazeteci Yazar Arif Altunbaş, Endüstri Mühendisi Şener Sancar, Avrupa Ralli Bayan Pilotu Burcu Çetinkaya, Uluslararası Vuslat Derneği Avrupa Temsilcisi Makine Mühendisi Erdoğan Karadeniz ve Almanya İşadamı Leanardo Group Ceo'su Ali Erdoğan, SETA Ekonomi Direktörü Doç. Dr. Sadık Günay gibi Türkiye'nin ve Avrupa'nın farklı bölgelerinden davet edilen 400 kişilik bilim insanı, işadamı ve bürokratlardan oluşan seçkin bir topluluk bulunuyordu.

Konferans katılımcılara verilen hediyelerin ardından Kuran-ı Kerim'in okunması ile tamamlanmıştır.

Uluslararası Vuslat Derneği:

2010 yılında, ülkemiz ve Avrupa Ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden, aynı gaye ve manevi değerler etrafında fikir ve gönül birliği olan insanlar tarafından kurulan Uluslararası Vuslat Derneği, ülkemizin kalkınma ve güçlenme hareketi sonucu başlayan yeni sürece destek vermeyi amaçlayan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Yeni Türkiye yolunda atılan adımlarla devletimiz, Milli birlik ve kardeşlik inancı ile ülke içi kenetlenmeyi sağlamağa gayret etmekte olan Uluslararası Vuslat Derneği, sivil toplum kuruluşları ve özel girişimcilerin çabalarıyla gerçekleşen faaliyetleri ile yurtiçi ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza seslenmeyi amaçlayan bir dizi çalışma yürütmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalın: Yeni Türkiye'nin yolu köklerimizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN