Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Şubat'ın mağduru ama şikâyetçi değil

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener 28 Şubat davasında ifade verdi: 28 Şubat için evet darbedir ya da hayır değildir diyemem. Dava kapsamında herhangi bir şikâyetim yok

Giriş Tarihi: 17.2.2015
28 Şubat'ın mağduru ama şikâyetçi değil
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat Davası'nda "mağdur" sıfatıyla ifade veren dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener dava kapsamında herhangi bir şikâyeti bulunmadığını söyledi. Akşener ifadesinde, "Öyle şeyler oldu ki. Bu millet kaybetti, onun için ben mağdurum demiyorum. Kim kaybetti? Dindar kesimin vatan duygusu kayboldu. Ders çıkarmalıyız. Bir rövanş isteğim söz konusu değildir. Ders çıkarmamız gerek. Kim kazandı? Hiç kimse" dedi.

"YAĞLI KAZIK FANTAZİYDİ"
Akşener, ifadesinde "yağlı kazık" olarak hatırlanan söze ilişkin, "Bağrından Atatürk'ü çıkarmış bir ordunun, Balkanlar'da acılar çektirmiş Kont Vlad'ı örnek alması, benim için manidar olmuştur. Bir ölüm tehdidiydi. İçine benim cinsiyetimden kaynaklı, fantezi katılmış ölüm tehdidiydi" dedi. Konuyu cumhurbaşkanına ilettiğini belirten Akşener, "O gün gereğini yaptığım için bugün herhangi bir şikâyetim yok" dedi. Akşener, "28 Şubat darbe midir?" sorusuna ise "Darbedir ya da değildir diyemem. Burada kararı mahkeme verecek ama isterseniz dışarıda sorunuza cevap verebilirim" yanıtını verdi.

'KAZIKÇI PAŞA' TAHLİYE EDİLMİŞTİ
28 Şubat sürecinde İçişleri Bakanlığı bürokratları ile asker arasında yapılan resmi görüşme esnasında "yağlı kazık" olarak hatırlanan sözü dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Çetin Saner kullanmış ve "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İçişleri Bakanı ileri geri konuşmasın, geldiğimizde, bakanlık önüne koyduğumuz bir yağlı kazığa kendisini oturturuz" demişti. Saner, dava kapsamında adlî kontrol hükümleri uygulanmak şartıyla tahliye edilmişti.

KONT VLAD, DRAKULA YA DA KAZIKLI VOYVODA
"Yağlı kazık"la akıllara gelen Eflak beyliğinin voyvodası Kont Vlad, Fatih Sultan Mehmet döneminde (1431-1476) yaşadı. Kont Drakula ya da Türkler arasındaki adıyla Kazıklı Voyvoda olarak tanınan Vlad, özellikle esir aldığı Osmanlı askerlerini kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat'ın mağduru ama şikâyetçi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN