Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkında suç duyurusu

Edirne , Çölaşan hakkında, bir köşe yazısında, Romanlara yönelik, "ırkçılık, nefret ve ayrımcılık" söylemleri kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 17.2.2015 15:04
Emin Çölaşan hakkında suç duyurusu
Edirne adına, dernek başkan vekili ve Türkiye Roman Hakları Forumu Başkanı Bahattin Ulusoy, Çölaşan'ın, ''Al sana devletin valisi" köşe yazısıyla ilgili Edirne Adliyesinde, avukatı aracılığıyla yargıya başvurdu.

Ulusoy, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, Çölaşan'ın köşe yazısında Romanlara yönelik kullandığı, "Romanları bilirsiniz… Yaşamları şarkı söyleyerek, çalgı çalarak, oynayarak geçen, hayatı hafife alan, dinle imanla pek ilişkisi olmayan, ekmeğini taştan çıkaran insanlardır" sözlerinin, ırkçılık, nefret ve ayrımcılık içerdiği savundu.

Bu sözler dolayısıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, bu tür hareketlerin, Romanlar'a yönelik açımları baltalamayı amaçladığını belirten Ulusoy, şunları kaydetti:

"Kimse Romanlar'a 'dinsiz, imansız' diyemez. Bu nefret ve ayrımcılık söylemidir. Adalete güveniyoruz. 'Çalarlar, oynarlar, dinle imanla alakları olmaz...'. Böyle bir yafta yakıştırabilir mi. Mahkeme sürecinin başlamasının ardından tazminat davası açacağız. Kazanmamız halinde tazminatı Roman öğrencilerin eğitim bursu için kullanılacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emin Çölaşan hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN