Komşudan bile yakın

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Komşudan bile yakın

Davutoğlu, Türkiye ile 'ın komşu olmaktan daha yakın olduğunu söyledi. Sadece dün 11, Türkiye Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nde de, 51 anlaşma imzalandı

Başbakan 'nun resmi temasları kapsamında gittiği 'da çeşitli işbirliği anlaşmalarına imza atıldı. Başbakan Davutoğlu, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile düzenlenen basın toplantısında, ikinci evi olarak tanımladığı Pakistan'ı ziyaret etmekten memnun olduğunu dile getirdi. Türkiye ile Pakistan arasında yüzyıllardır süren güçlü bir tarihi bağlılığın olduğunu kaydeden Davutoğlu, bağımsızlık savaşından bugüne kadar Pakistanlıların askeri anlamda sağladığı dayanışmanın asla unutulmayacağını dile getirdi. Davutoğlu, Pakistan'ın yaşayacağı herhangi bir sorunun Türkiye'nin de sorunu olduğunu kaydederek, teröre ve ayrıca tüm felaketlere karşı Pakistan ile birlikte hareket edileceğini belirtti. Davutoğlu yaptığı konuşmalarda şunları vurguladı:
REKABET DEĞİL İYİLİK İÇİN DOSTLUK: Bu tarihte zorlu zamanlardan geçmekteyiz ve ilk kaynağımız ulusal kaynaklarımızdır böyle zor durumlarda ama ikinci kaynak dostlarımız, komşularımız ve diğer dostlarımızın kaynaklarıdır. ABD değil. Tek başına onlar da her zorluk karşısında başarı gösteremeyebilir. Bizim coğrafyamız birbirini tamamlayıcı nitelikte. Ekonomi stratejilerimiz birbirini tamamlar nitelikte. Burada gördüğümüz bir rekabet değil varsa bile iyilik içindir.
KUTLAMAYA GELECEĞİM: Haziranda seçimleri kazanacağım ve yine geleceğim. Kutlama yapmak için geleceğim. Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde bizler bakanken bu stratejinin parçası olduk. Bu stratejinin oyuncuları olduk. Bütün uluslararası alanda, etrafımızı saran çeşitli krizler sizin kendinize güveniniz varsa desteğini almışsanız. Zorluklar çözülüyor. 3 genel seçim, 2 yerel seçim, 2 referandum kazandık, bir genel seçim daha bekliyor, oylarımız artıyor. Ekonomik istikrar ve sürdürülebilir ekonomik büyüme en önemli konu.
BİNYONER OLDUK: Paradan 6 sıfırı atınca binyoner olduk tabiri caizse 2006'da. Dönüşüm 6 sıfır atarak başladık. Gelecek yıllarda Pakistan da yükselen yıldız olacak. Ekonomik başarı için doğal kaynak önemli. Giden beyinleri nasıl tutabiliriz bunun için çalışma yaptık. ABD ve Avrupa'ya gidenler, Türkiye'ye geri geliyor. Eminim ki Pakistanlılar da gelecek ve yeni Pakistan inşasında bir tuğla koyacak. Pakistan ne zaman zorlukla karşılaşsa Türkiye yanındadır. Pakistan'ın terörü kazıma noktasındaki çalışmaları bizi mutlu ediyor.
TABLO ACITIYOR: (İşadamlarına yönelik) Lütfen bizlerle beraber çalışınız bizler ülkemizin stratejik liderleri olabiliriz. Ortak ve kültürel ortam psikolojik bariyer olmadan Pakistan'dan geldiğinizi duyanlar sizden para almaz. 3 yıl önce 1 milyar dolar ticaret hacmi 650 milyon dolara düştü. Bu istatistikler bize acı veriyor. Serbest ticaret anlaşması mı lazım; haziranda yapalım dedik. 2 yıl içinde en az 3 milyar dolar ve gelecek yıllarda 5 ila 10 milyar dolar olması gerekiyor.
İSLAMOFOBİYE KARŞI OMUZ OMUZA: Pakistan ile 11 anlaşma imzaladık. Afganistan'ın barış ve istikrarı Pakistan ve Türkiye'nin barış ve istikrarı anlamına gelir. Bu yüzden biz Türkiye- Pakistan ve Afganistan arasında üçlü mekanizma yürütüyoruz. Navaz Şerif ile terörizm ve İslamofobik saldırılar konusunda ortak duruşa sahibiz. Geçen haftalarda teröre karşı yürüyüşe katılmak için Paris'e gittim. ABD'de Müslümanların öldürülmesiyle ya da Avrupa'da camilerin yakılmasıyla ilgili de tüm Avrupa ülkeleri ve ABD'den de aynı dayanışmayı bekliyoruz. Bugün, bütün insanlık için terörizme, her türlü ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamofobik eğilimlere karşı omuz omuza mücadele etme zamanıdır. Asya'nın önde gelen iki demokrasisi olarak Pakistan ve Türkiye'nin uluslararası alanda hedefleri aynı.
KİMSE EV ÖDEVİ VEREMEZ: (HDP'li Selahattin Demirtaş'ın 'hükümetin 10 maddelik ev ödevi var' açıklaması) Hükümete kimse ev ödevi veremez. Silahlı bir güç söz konusu ise o gayrimeşrudur. Kürt vatandaşların talebidir. 10 değil 100 madde, ne konuşulacaksa hepsi konuşulur. Bu ülkede yasak yok. Ama birinin diğerine ev ödevi verdiği çerçeve olmaz.

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR
Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Pakistan'ın komşu olmaktan daha yakın olduklarını kaydetti. İki ülke arasında bazı sektörlerde ticaret hacminin 1 milyar dolardan 650 milyon dolara gerilemesinin acı verdiğini belirten Davutoğlu, "Bugün 11 anlaşma imzalandı. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nde (YDSİK) 51 anlaşma imzalandı. Eksik bir şey varsa lütfen söyleyin çözelim. Ticaret hacmimiz önümüzdeki iki yılda en az 3 milyar dolara çıkartılmalı" dedi. Davutoğlu, dünyaya da seslenerek, Paris saldırısının ardından terörizme karşı ortaya çıkan dayanışma örneğinin öldürülen Müslümanlar için de sergilenmesi gerektiğini söyledi.

KABİNE PAKİSTAN'DA
Davutoğlu'nun Pakistan ziyaretine, bakanlardan oluşan kalabalık bir heyet de eşlik etti. Ziyarette, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay da hazır bulundu. Heyet üyelerini tanıtan Davutoğlu ve Şerif, gazetecilere poz vermelerinin ardından baş başa görüşmeye geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşudan bile yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN