Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabuluculuk yaygınlaşacak

Hukuki anlaşmazlıkları mahkemeye gitmeden düşük masraflı ve hızlı çözen arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 20.2.2015 08:54
Arabuluculuk yaygınlaşacak
Hükümet, hem mahkemelerin iş yükünü azaltmak hem de yargılama sürecini hızlandırmak için faaliyete geçirdiği arabuluculuk sistemini "yaygınlaştırmak" ve "tanıtmak" için harekete geçti. Hukuki anlaşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çok daha düşük masrafla ve kısa sürede çözülmesini sağlayan sistem, şu ana kadar 250 dolayında başvuruyu karara bağlayabildi. Adalet Bakanlığı, sistemin tanıtılması için bastırılan 300 bin broşür ve 15 bin afiş; adliyelerde, 2 bin afiş PTT şubelerinde, İstanbul ve Ankara'nın da içinde bulunduğu 19 büyükşehir belediyesinde dağıtılarak vatandaş nezdinde tanınırlığının artırılmasını sağlayacak.

Vatandaşın sistemden haberdar olup arabuluculuğu daha fazla kullanılması halinde, mahkemelere gelen dosya sayılarında ciddi azalış yaşanması bekleniyor. Bununla yetinmeyen Adalet Bakanlığı tanıtım çerçevesinde vatandaşların cep telefonlarına SMS gönderiyor. Bu kapsamda 100 bin kişinin cep telefonuna "arabuluculuk" tanıtım mesajı gönderildi. Tanıtımın sivil toplum ve meslek örgütü ayağı da unutulmadı. Hazırlanan bin 800 afiş noterliklere gönderildi. Kasım 2013'de uygulamaya geçen arabuluculuk sistemi, daha çok ticari hayata ilişkin uyuşmazlıklar ile işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde tercih edildi. Sistem personel ile de takviye edildi. Bu kapsamda hukuk fakültesi mezunu olan ve mesleğinde 5 yılını dolduran yaklaşık bin 500 kişi arabulucu olarak atandı. Bu kişilere, ikna ve müzakere yöntemleri konusunda eğitimler verildi. Büyük çoğunluğu avukat olan bu kişiler, arabuluculuk belgelerini bürolarına astı. Önümüzdeki süreçte söz konusu rakamın artırılarak arabulucuların daha da yaygınlaşması bekleniyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?


Taraflar, mahkemeye başvurmadan önce ya da mahkeme sırasında Adalet Bakanlığı'nın sitesinde isimleri yazılı bulunan arabuluculardan birine başvurarak bu sistemden yararlanabiliyor. Arabulucu karar vermiyor; tarafların kendi çözümlerini oluşturmaları konusunda destek ve yardımcı oluyor. Arabuluculuk gözetiminde yapılan uzlaşma, mahkemeye taşınıyor. Mahkeme, bunun için icra edilebilirlik kararı veriyor.

Kaynak: Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabuluculuk yaygınlaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN