Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık sofrası

Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda düşünce kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, bazı yazar ve siyasilerle bir araya gelen Erdoğan: Daha güçlü, etkili, kararlı bir yürütme için Başkanlık sistemi gerekli

Başkanlık sofrası
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki mevcut sistemin önemli riskler barındırdığını, bugün bu risklerin sorun oluşturmadığını ancak gelecek nesillere bu risklerin bırakılmaması gerektiğini söyledi. "Daha güçlü, etkili, kararlı bir yürütme için Başkanlık sistemi gerekli" diyen Erdoğan, yarı Başkanlık değil tam Başkanlık Sistemi'ne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Başkanlık Sistemini "Kuvvetler ayrılığını sağlayan güçlü bir Başkanlık" olarak tanımlayan Erdoğan, mevcut sistem için ise "Bu sistem parlamenter sistem değil. Net bir sistemimizi yok" ifadelerini kullandı.

BEYİN FIRTINASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda düşünce kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, bazı yazar ve siyasilerle Başkanlık sistemini ele aldı. 1980 Anayasası'nın artık Yeni Türkiye için ayak bağı olduğunu söyleyen Erdoğan, bu anayasa ile birlikte Türkiye'deki sistemin de Yeni Türkiye'nin hedef ve gerçeklerine uymadığını anlattı.

RİSK DOLU, AYAK BAĞI

Erdoğan'ın üzerinde en çok durduğu konu mevcut sistemin taşıdığı riskler oldu. Erdoğan, halefi Abdullah Gül ile çalıştığı dönemde ve şimdi Başbakan Ahmet Davutoğlu ile benzer siyasi vizyona sahip olduğunu, bu yüzden sistemin sorunsuz işlediğini söyledi. Ancak farklı görüşlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar olması halinde sistemin tıkanma hatta çok büyük krizler çıkarma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Türkiye'nin bu sistemi gelecek nesillere bırakamayacağını, böyle bir sorumlulukları olduğunu ifade etti. 12 yıllık demokratikleşme ve kalkınma sürecinin sistem değişikliği ile bir sıçramayı getirebileceğini dile getirdi.

YETKİ DERDİMİZ YOK

Erdoğan, sistem değişikliğini anlatırken, mevcut sistemin net olarak parlamenter sistem olmadığını da dile getirdi. Kendilerine yapılan "Parlamenter sistemi yıkıp, diktatörlük getirecek" eleştirilerine yanıt veren Erdoğan "Bizim yetki derdimiz yok. Bu sistem de zaten parlamenter sistem değil. Şu andaki sistemin verdiği yetkiyi zaman zaman başkanlık sistemi de veremez. Bizim istediğimiz net bir sistem olsun. Yasama yetkisi ve bütçe hakkı olmayan bir Başkan olacak" dedi. Başkanlık sistemi ile yasama yürütme ve yargı arasındaki kuvvetler ayrımının net bir şekilde belirleneceğini dile getiren Erdoğan, "Biz güçlü ve etkin yürütme diyoruz ancak sistem değişikliği ile parlamento da güçlenecek. Ayrıca yerel siyaset güçlenecek. Milletvekilleri güçlenecek. Daha ademi merkeziyetçi bir yapıya kavuşacağız. Bu gücün paylaşımı kalkınma ve demokratikleşmede hedeflenen sıçramayı getirecek. Gelecek hedeflerimize bu şekilde daha kolay ulaşacağız" diye

YARI DEĞİL TAM BAŞKANLIK

Erdoğan, ABD'deki Başkanlık Sistemi modeline federal yapı olması dolayı sıcak bakmadığını ifade etti. Türkiye'nin yarı başkanlık değil tam başkanlığa ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Erdoğan "12 yıllık tecrübemle söylüyorum ki yönetimi böyle bir sistemle götüremeyiz" dedi. Sistem değişikliği ile ilgili gündeme gelen bir konu da kamuoyunun hazırlanması oldu. Bir katılımcının, "4 yıl erteleyemez misiniz? Bir sonraki dönem gündeme gelse" sözlerine Erdoğan, "Zaten geçiş süreci olacak. Bu süreç de kısa bir süre olmayacak" ifadelerini kullandı.

BARZANİ ANKARA'DA ENERJİYİ KONUŞTU
Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşmelerde çözüm ve enerji dosyalarının ele alındığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sofrası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN