Cumhuriyet’e hakim savcılara hakaret soruşturması

Giriş Tarihi: 20.2.2015 16:02 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 16:12
Cumhuriyet’e hakim savcılara hakaret soruşturması

Cumhuriyet Gazetesi’nin hakim savcıları hedef alan “Konutta Birlik Platfotmu” haberi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Gazetenin bugünki sayısında bazı hakim savcıların Emlak Konut GYO'nun Başakşehir'de hayata geçirdiği Ayazma Emlak Konut Projesinden indirimli şekilde lüks konut sahibi olduklarını iddia etti. Haberde ismi verilen ve Yargıda Birlik Platformu'na yakın oldukları belirtilen bazı hakim savcılara söz konusu projeden indirimli konut verildiği iddia edildi. Söz konusu haber hakim savcıların büyük tepkisini çekti. Projeden kimseye özel indirim uygulanmadığını ve hakim savcılar arasında ayrım yapılmadığını belirten Hakim savcılar, Cumhuriyet Gazetesi'ne büyük tepki gösterdi.

Hakim savcıların görüş ve sıkıntılarını dile getirdikleri Adaletgündemi.net sitesinde konu ile ilgili bir açıklama yazan Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Ali Doğan, "Söz konusu haber tamamen asılsız ve iftira niteliğindedir" dedi. Belli soruşturmaları yapan hakim savcıların asılsız haberlerle yıpratılmaya çalışıldığını söyleyen Ali Doğan, "Emlek Konut GYO'nun belirtilen kura çekilişine katıldım. Kurada 2+1 daire çıktı. Yalnız Yargıda Birlik Platformu üyelerine değil Yargıda Birlik Platformu dışında da pek çok farklı kesimden hakim ve savcılara da ev çıktı. Bu gerçeğe rağmen iftira amaçlı bir haber yapılmıştır. Özel bir ayrım yoktur. Emlak Konut listesine bakan herkes bu gerçeğe vakıf olacaktır."dedi. HSYK ve Bakanlık müfettişlerini göreve çağıran Ali Doğan, "en küçük ayrım ve yanlışlık varsa meleğimi hemen bırakabileceğimi buradan ilan ediyorum" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise yalan haber ile ilgili soruşturma başlattı. Basın Bürosu tarafında res'en başlatılan soruşturma kapsamında gazete sorumlu yazı işleri müdürü ve haberde ismi olan muhabir ifade verecek. Diğer taraftan haberde adı geçen çok sayıda hakim savcının da bireysel olarak gazete hakkında şikayetçi olacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet’e hakim savcılara hakaret soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN