Eski bakandan akılalmaz açıklama: 28 Şubat darbe değil

28 Şubat döneminin Milli Savunma Bakanı ve CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan'dan 28 Şubat'la ilgili akıl almaz bir açıklama...

Giriş Tarihi: 20.2.2015 09:34
Eski bakandan akılalmaz açıklama: 28 Şubat darbe değil
28 Şubat davasında ifade veren dönemin Milli Savunma Bakanı Tayan, "Talihsiz, bir dönemdir. Bu dönemde olup bitenleri bir darbeye yönlendirmek kolaycı bir yaklaşım olur" dedi
Milli Güvenlik Kurulu'nun 28 Şubat 1997'deki toplantısında alınan kararlar nedeniyle 28 Şubat olarak anılan döneme dair açılan darbe davasına o MGK toplantısında yer alan isimlerden olan dönemin Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan dün verdiği ifadede şöyle konuştu:
"MGK'daki müzakereler sırasında bendeniz, ima yoluyla dahi olsa, herhangi bir eleştiri, tehdit, tenkitle karşılaşmış değilim. Refahyol Hükümeti'nin kurulması öncesi başlayan siyasi gerginlik, kurulduktan sonra da devam ediyordu. Toplumda, sivil toplum kuruluşlarında, medyada, özellikle rejim karşıtı davranışlardan duyulan endişeler konuşuluyordu. Bunlar MGK'da da konuşulmuştur."
Tayan, şöyle devam etti: "Her şey hukuk içinde, Bakanlar Kurulu'nda müzakere edilmiş ve bu kararlar verilmiştir. Kararların alınması ve sonrasında ne DYP'nin ne Refah Partisi'nin genel başkanı ve yöneticileri, böyle bir değerlendirme yapmadılar. Ülkede tansiyonun yükseldiği, terörün, anayasal rejimin aleyhine hareketlerin tepe yaptığı ortamda, bazı değerlendirmeler yapılabilir. Ancak bu dönem talihsiz, bir daha yaşanmamasını dilediğim bir dönemdir. Olup bi tenleri bir darbeye yönlendirmek bence kolaycı bir yaklaşım ve değerlendirme olur. Zaten iki lider arasında, başbakanlığın devri konusunda ön protokoller yapılmıştı. Bu protokoller doğrultusunda yeni bir hükümet arayışı, bazı arkadaşları siyaseten heveslendirmiş olabilir. Ama bunu askerle ilişkilendirmeyi doğru bulmam."
Tayan, "Genelkurmay'ın ışıkları ülkemizin teminatı. Darbeler, davul zurnayla, lambalar açık bırakılarak yapılmaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski bakandan akılalmaz açıklama: 28 Şubat darbe değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN