Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canlı bomba TV kanalını aradı

Giriş Tarihi: 21.2.2015 09:28
Canlı bomba TV kanalını aradı

Turuncu bültenle birçok ülkede aranması istenen 19 yaşındaki Fas asıllı Norveçli kadın kendisi ile ilgili iddialara telefonla cevap verdi.

Norveç Gizli Servisi (PST) ve Interpol'un intihar saldırısı düzenleyeceği şüphesi ile turuncu bültenle birçok ülkede aranmasını istediği 19 yaşında Fas asıllı Norveçli kadının Türkiye'de olduğu iddiası gündeme geldi.

Adı açıklanmayan genç kadının, Suriye'de silah eğitimi gördüğü belirtilirken, sözkonusu eylemi nerede yapacağının bilinmediği bildirildi.

Ülkenin en büyük gazetesi VG'nin haberine göre, kızlarından haber alamayan kadının ailesi yetkilileri harekete geçirdi.

'Tatildeyim'

Norveç TV2 kanalına önceki gün telefon açan kadın, iddiaların asılsız ve saçma olduğunu savunarak, yeni evlendiği eşiyle birlikte Türkiye'de olduğunu ve Arapça öğrendiğini söyledi.

ÇILGIN MISIN? DUYUNCA GÜLDÜM..

Televizyonda kendisine direk olarak sorulan "Kendini havaya uçurma planın var mı?" sorusuna, "Çılgınmısın? Ben Müslümanım. İslamiyet böyle birşeye müsade etmiyor. Niçin kendimi havaya uçaracağım? Üzgünüm ama bunu duyunca güldüm" diyerek cevapladı.

TV2 kanalı sağlam kaynaklardan aldığı bilgiler doğrultusunda, kadının doğruları söylemediğini kaydetti. Norveçli yetkililerin, kadını 'terör tehdidi' olarak gördüğüne dikkat çekildi. Kadınla konuşan Norveç TV2 kanalı muhabiri Kadafi Zaman Milliyet'e yaptığı açıklamada, kadının kendilerini önceki gün cep telefonuyla Türk numarasından aradığını, 'Suriye'de olmadığını Türkiye'de olduğunu Arapça öğrendiğini' söylediğini belirtti.

Ancak Zaman, kadının Türkiye'de olduğunun telefon numarası ile doğrulatılamayacağını belirtti.

2 yılda değişti


Terör eylemi yapacağı şüphesiyle aranan kadının, son 2 yıl içinde başörtüsü takmaya başladığına ve bir imamdan ders aldığına değinilirken, Facebook profiline "Düşündüm ben Allah'tan memnunsam, onun dediklerini niye yapmayayım? Şimdi onu yapıyorum" yazdığına vurgu yapıldı.

Norveç'in Dagbladet gazetesi, kadının en yakın üç kız arkadaşının IŞİD'in Suriye'deki merkezi Rakka'da oldukları belirtildi.

Rakka'da bulunan arkadaşlarından birinin, IŞİD'de önemli rolü bulunan Şili asıllı Norveçli Bastian Vasquez ile evlendiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı bomba TV kanalını aradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN