Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oturma eylemine sarıldılar

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Oturma eylemine sarıldılar

5 gündür tartışmaların kesilmediği Meclis Genel Kurulu'nda dün de muhalefet partisi milletvekilleri oturma eylemi yaparak İç Güvenlik paketinin geçmesini engellemeye çalıştı

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi üzerindeki görüşmeler yine gergin geçti. Grup önerileri nedeniyle 21.20'de başlanabilen görüşmeler sırasında Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, tasarının tümü üzerindeki konuşmalarını yapmak üzere MHP, CHP ve HDP'li vekillerin isimlerini tek tek saydı. Ancak muhalefet milletvekilleri kürsüye gelmedi. Bahçekapılı soru cevap işlemine geçildiğini duyurduğunda bu defa isimlerini okuduğu milletvekillerinden de soru gelmeyince, İçişleri Bakanı Efkan Ala, kimseyi yanıtlayamadı. Bahçekapılı yeniden 15 dakika ara verdi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Darbe yapıyorlar. Polis devletini kurmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz" diye bağırdı. Aradan sonra Bahçekapılı, 1. bölüm üzerinde söz isteyen vekillerin adını okudu. Muhalefet yine kürsüye gelmedi. AK Parti adına konuşan Konya Milletvekili Mustafa Akış "Bu yasanın özgürlük, güvenlik temelinde hayırlı olmasını diliyor, AK Parti grubuna teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını çok kısa kesti. Böylece 1. bölüm üzerindeki görüşmeler bir dakikada tamamlandı.

1. MADDE KABUL EDİLDİ
Bahçekapılı, maddeler üzerine daha önce verilen değişiklik önergelerini okutmak istedi. Ancak, CHP'li Katip Üye Muharrem Işık okumayınca, önerge metinlerini alarak kendisi okudu. Yapılan oylamalarda ise AK Partili vekillerin oyu ile önergeler reddedildi. Bunun üzerine CHP ve BDP'li bazı milletvekilleri, Genel Kurul salonu ortasına oturarak protestoya başladı. Protestolar arasında polisin arama yetkisini düzenleyen 1. madde kabul edildi.

CHP, MHP VE HDP'NİN 'PAKET' İTTİFAKI
AK Parti'nin geçirmekte kararlı olduğu paketin geçmemesi ya da gecikmesi için CHP, MHP ve HDP, adeta ortak hareket etti. Genel Kurul'da muhalefetin TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'ya yönelik "korsan yönetiyorsunuz" iddiasıyla görüşmeler 'sabote' edildi. İddia son olarak HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan tarafından yinelenince, Bahçekapılı bu defa Meclis Başkanı Cemil Çiçek tarafından yapılan görevlendirmenin bir fotokopisini, Kaplan'a verdi. Tartışma ondan sonra sona erdi. TBMM Genel Kurulu'nda ilginç anlar da yaşandı. İlk gün 5 milletvekilinin yaralandığı kavgada etkin olarak kullanılan tokmak, hemen ortadan kaldırıldı. Genel Kurul'da bazı vekillerin 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle Kürtçe konuşmaları da tartışmalara neden oldu. Yapılan usul tartışmalarının ardından Bahçekapılı "Yaşasın Türk ve Kürt halkının kardeşliği" diyerek oturuma ara verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oturma eylemine sarıldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN