'Sünni ve Kürtlerin endişelerini giderin'

Giriş Tarihi: 22.2.2015
'Sünni ve Kürtlerin endişelerini giderin'

Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı İbadi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi ile Irak'taki güvenlik sorunlarını görüştü. Davutoğlu, Sünni ve Kürt kesimin endişelerinin giderilmesini tavsiye etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el-Nuceyfi ile önceki gün telefonda görüştü. Başbakan Davutoğlu'nun el-İbadi ile görüşmesinde, Irak Başbakanı ülkesindeki güvenlik durumunda meydana gelen gelişmeler hakkında bilgi verdi. İbadi, Irak'taki farklı etnik ve mezhepsel gruplar arasında işbirliğinin güçlendirilmesi için Türkiye'nin desteğine önem verdiklerini söyledi. IKBY ile Bağdat'ta varılan mutabakatın uygulanması sürecinde karşılaşılan zorluklardan söz etti. Davutoğlu da Türkiye'nin Irak'ın birlik ve bütünlüğe verdiği desteğin devam edeceğini, ancak özellikle Sünni ve Kürt kesimin endişelerinin giderilmesini sağlayacak, kapsayıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda Irak'ın güvenliği bakımından kritik önem taşıyan "Ulusal Muhafız Birlikleri" yasa tasarısının öne çıktığını belirten Davutoğlu, Bağdat'ta varılan mutabakatın uygulanması konusunda merkezi hükümet ve IKBY ile işbirliğinin sürdürüleceğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu, IKBY ile Bağdat'ta varılan mutabakatın uygulanması sürecinde karşılaşılan zorluklardan söz eden el-İbadi'ye Sünnilerin ve Kürtlerin endişelerinin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

USAME EL-NUCEYFİ TÜRKİYE'YE GELİYOR
Davutoğlu-Nuceyfi görüşmesinde ise, DAEŞ'in faaliyetleri üzerinde duruldu. Her iki taraf da DAEŞ ile mücadelede mesafe alınabilmesi için etnik ve mezhepsel bölünmelerin giderilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı. Davutoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelede Irak'a çok yönlü olarak verdiği desteğin devam edeceğini aktardı. Nuceyfi'nin Davutoğlu'nun daveti üzerine önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sünni ve Kürtlerin endişelerini giderin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN