Bordo Bereliler sızıp güzergâhı temizledi

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Bordo Bereliler sızıp güzergâhı temizledi
Suriye'ye gerçekleşen operasyonda 4 unsur öne çıktı: TSK'nın gece görüş kabiliyeti test edildi. Son dakika verilen haberle dost kuvvetlerin karşı karşıya gelmesi önlendi. Bir bayrak dikilmeden öbürü indirilmedi ve dini tören yapılarak manevi değerlere özen gösterildi. İşte operasynun kodları:
Son aylarda Süleymah Şah Saygı Karakolu'nda görevli 38 askere yönelik ciddi tehdit oluştu. Karakoldan geçen hafta da "Her an saldırı olabilir" şeklinde kriptolu mesaj geldi. Hükümet de askere harekât için direktif verdi. İstişareler sonunda da Süleyman Şah'ın kabrinin Türkiye sınırına yakın bir noktaya getirilmesi kararlaştırıldı.

GECE OPERASYON KABİLİYETİ

20 gündür yapılan sınır ötesi incelemelerde, Süleyman Şah'ın kabrinin Türkiye sınırına yaklaşık 200 metredeki Eşme'ye nakledilebileceği tespit edildi. Hükümet yetkililerine de, köyün çatışmalardan uzak bir yer olduğu, Türkmen ve Kürtlerden oluştuğu belirtildi. Özgür Suriye Ordusu, IŞİD ve YPG gruplarının bulunmadığı da belirlenince, Eşme Köyü'nde karar kılındı.
3 gün önce, Özel Kuvvetler'e mensup askerler gizlice Suriye'ye sızdı. Sivil giyimli askerler, sadece ellerindeki silahlarla ve teçhizatla çatışmaya girebilecek şekilde hazırlık yaptı. Özel kuvvetler, zırhlı birliklerin geçeceği güzergâhta herhangi bir mayınlama ya da çatışma riski olup olmadığını gözetledi. Özel Kuvvetler'e, olası bir tehdidi imha etme emri de verildi. Özel Kuvvetler'in güzergâhın temiz olduğunu bildirmesi üzerine, planlandığı gibi cumartesi gecesi 21.00'da düğmeye basıldı.
Yaklaşık 9 saat süren operasyonla hem bölgedeki terör gruplarına hem de Suriye başta, birçok ülkeye de mesaj verildi. TSK'nın kara ve hava unsurlarıyla gerçekleştirdiği operasyonun gece yarısı gerçekleşmesi, TSK'nın gece görüş kabiliyetini ortaya koymuş oldu. Türkiye'nin bölgede gece görüş sistemleri, İHA'lar, yakıt ikmal ve savaş uçaklarıyla gecenin herhangi bir saatinde etkili operasyon yapabileceği gösterilmiş oldu. Ve karakolda görev yapan 38 Bordo Bereli sağ salim geri getirildi.

SON ANDA HABER VERİLDİ

Operasyonun dikkat çeken noktalarından biri de, koalisyon güçlerine ve Özgür Suriye Ordusu'na son dakika haber verilmesi. Türkiye'nin YPG kontrolünde Süleyman Şah'a geçtiği iddiaları yalanlandı. Önceden haber verilmeyerek, IŞİD'e veya diğer terör gruplarına istihbarat uçurulmasının önüne geçildi. Türk askeri sınırdan girdiği anda koalisyon güçlerine ve Özgür Suriye Ordusu'na da haber verilerek, dost kuvvetlerin karşı karşıya gelmesi önlendi. Karakolun üçüncü kez taşınması kararı da bir nota ile Suriye tarafına bildirildi ve harekâtın uluslararası hukuka uygunluğu Esad yönetimine hatırlatıldı. Böylece Şam yönetiminin, Türkiye'nin operasyonun hukuk dışı olduğuna dair ortaya atabileceği iddiaların da önüne geçildi.
Manevi değerleri dikkate alan TSK, Süleyman Şah'ın naşının bulunduğu sandukayı açmadan önce dini tören yaptı. Dini tören için Türkiye'den herhangi bir görevli götürülmedi. Türbede görev yapan Bordo Berelilerden bir kaçının imamlık yapabilecek donanımda olduğu belirtildi. Sanduka açılmadan önce Kur'an-ı Kerim okundu sonra da Türk bayrağına sarılan Süleyman Şah'ın naaşı, eşyalarıyla birlikte Türkiye'ye getirildi.
IŞİD veya başka bir örgütün karakolu ele geçirmiş gibi görüntüler vermesini ya da bombalayarak "Patlattık" demelerini önlemek için de türbe ile karakol binası imha edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bordo Bereliler sızıp güzergâhı temizledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN